eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Architekt

Architekt

Architekt

Architekt - zakres obowiązków i opis stanowiska © goodluz - Fotolia.com

Architekt to inżynier-artysta. Wyróżnić można architektów budynków mieszkalnych, architektów krajobrazu, architektów miast (urbaniści), architektów terenów wiejskich (ruraliści) oraz architektów wnętrz. Osoba na tym stanowisku zajmuje się projektowaniem budowli (architekt budowlany) i sprawuje nadzór nad jej wykonaniem. Architekt wnętrz przygotowuje projekty zagospodarowania przestrzennego różnych powierzchni, takich jak hotele, firmy, banki, restauracje lub mieszkania. Aranżacja musi być dostosowana do przeznaczenia danego miejsca i oparta na oczekiwaniach klienta.
Architekci pracują w biurach projektów i pracowniach urbanistycznych, przedsiębiorstwach budowlanych, własnej pracowni architektonicznej, a także w wydziałach architektury i nadzoru budowlanego różnych urzędów.

Czym się zajmuje architekt (Zakres obowiązków):


  • tworzenie koncepcji i ich weryfikacja z inspektorami nadzoru
  • uzyskiwanie pozwoleń na budowę
  • dbanie o zgodność powstającego budynku z projektem


Zakres obowiązków architekta wnętrz:
  • tworzenie koncepcji zagospodarowania przestrzennego określonego obiektu
  • ustalenie szczegółów dotyczących wyposażenia wnętrza – kolorystyki, oświetlenia, faktury, wzornictwa użytych materiałów
  • doradzanie klientom (np. sugerowanie przebudowy wnętrza)
  • opracowanie kosztorysu
  • nadzorowanie wykonania projektu

Wymagania


Aby zostać architektem, należy ukończyć studia na kierunku architektura. W przypadku architekta budowlanego po uzyskaniu dyplomu należy jeszcze ukończyć trzyletnią praktykę, potwierdzoną w specjalnym dzienniku praktyk wydawanym przez organ samorządu zawodowego. Po zdaniu egzaminu architekt uzyskuje uprawnienia i musi zapisać się do właściwej izby architektów, co wiąże się z opłacaniem comiesięcznej składki członkowskiej.

Architekt musi dobrze znać programy graficzne (Photoshop, Corel itp.), posiadać wyobraźnię przestrzenną i zdolności plastyczne, być sumienny, twórczy, kreatywny, a także mieć dobre wyczucie barw i faktur. Architekt powinien ponadto umieć dostosować się do oczekiwań klientów – nie zawsze będą się one pokrywać z jego preferencjami i wizją. Przydatne mogą być więc zdolności interpersonalne i negocjacyjne.

Zarobki


Zarobki architekta zależą od wielkości i prestiżu firmy, w której pracuje, a także od zapotrzebowania rynku i konkurencji. Obecnie w zawodzie tym panuje duże bezrobocie, a mediana wynagrodzeń wynosi 4 700 zł brutto.

Dostępne oferty pracy:

Przeczytaj także


Więcej na ten temat: architekt

Oceń

2 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: