eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Administrator sieci

Administrator sieci

Administrator sieci to specjalista zajmujący się budowaniem, udoskonalaniem oraz zarządzaniem siecią komputerową, a także dbałością o jej płynne działanie w instytucjach administracyjnych lub firmach. W razie wystąpienia problemu musi szybko zdiagnozować i naprawić usterkę. Administrator tworzy sieci lokalne i integruje mniejsze całości w większe, a jeśli jest taka potrzeba, łączy je z internetem.
Osoba pracująca na stanowisku administratora sieci ma za zadanie zapewnić bezawaryjną pracę sprzętu, obsługuje systemy poczty elektronicznej, serwery, informuje i instruuje użytkowników na temat zagrożeń i problemów sieci, a także zapewnia jej bezpieczeństwo poprzez system różnorodnych zabezpieczeń. Administrator może również zarządzać sieciami teleinformatycznymi.

Osoba na tym stanowisku musi być dyspozycyjna praktycznie całą dobę i reagować na każde zgłoszenie – nie jest jednak wymagane, aby cały czas przebywała w zakładzie pracy. Dzięki temu często (pracując w formie out-sourcingu) może związać się z kilkoma

Czym się zajmuje administrator sieci (Zakres obowiązków):


  • konfiguracja sieci oraz urządzeń sieciowych
  • dbanie o odpowiednie zapory antywirusowe
  • zarządzanie bazą użytkowników
  • optymalizacja rozwiązań IT
  • zarządzanie uprawnieniami, definiowanie uprawnień dostępu dla określonych użytkowników
  • archiwizacja danych i dbałość o sprawne funkcjonowanie baz danych
  • wyszukiwanie i diagnozowaniem problemów
  • nadzór nad serwerami, routerami, terminalami lub komputerami osobistymi
  • udzielaniem porad technicznych użytkownikom sieci

Wymagania


Od administratora sieci wymaga się minimum średniego wykształcenia technicznego (preferowane informatyczne), jednak najważniejsza jest praktyczna znajomość sieci opartych na Windowsie, Linuksie oraz Novell, a także znajomość baz danych i zagadnień z zakresu bezpieczeństwa sieci. Istotne jest również doświadczenie zdobyte w pracy na podobnym stanowisku i przynajmniej komunikatywna znajomość języka angielskiego.

Wśród istotnych cech osobowościowych wymienia się umiejętność analitycznego myślenia, samodzielność w działaniu, komunikatywność i umiejętność pracy w zespole.

Zarobki


Początkujący administrator sieci może liczyć na wynagrodzenie w granicach 5 000 zł brutto. Średnio osoby na tym stanowisku zarabiają 6 129 zł brutto.

Zarobki administratora sieci można sprawdzić pod adresem: http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/it/administrator-sieci/

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: administrator sieci

Oceń

2 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: