eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Stres w pracy? Zmień do niego podejście

Stres w pracy? Zmień do niego podejście

2015-03-03 13:08

Stres w pracy? Zmień do niego podejście

Zmień podejście do stresu © Andy Dean - Fotolia.com

Wielu liderów biznesu oraz członków zespołów poddaje się stresowi próbując osiągnąć założone wyniki. Stale przesuwając swój limit, pracownicy w końcu przekraczają granicę wytrzymałości, a to nikomu nie służy. Alistair Cox, Hays CEO, przekonuje, że wcale nie musi tak być. Stres nie wpływa korzystnie na osiąganie dobrych rezultatów, a wręcz obniża wydajność zespołu. Z drugiej strony, stres jest elementem motywującym do pracy nieprzekraczającej wyznaczonych terminów. Tak więc odpowiednia ilość stresu, może skutecznie zmotywować pracowników do wydajnej pracy. Zadaniem managerów jest umiejętne wypracowanie w zarządzanym zespole równowagi stresu i relaksu.

Przeczytaj także: Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

CZYM JEST STRES? ZMIEŃ SWOJE PODEJŚCIE DO STRESU


Alistair Cox przytacza wyniki badania, które wykazuje, że pod wpływem dobrze zarządzanego stresu nie tylko polepszają się wyniki pracy, ale też długość życia pracownika. Kontrastuje to z powszechnym przekonaniem, że stres negatywnie wpływa na zdrowie. Z naukowego punktu widzenia, stres jest reakcją na trudną lub niebezpieczną sytuację. Poprzez podniesienie organizmu do stanu gotowości, człowiek pracuje na najwyższych obrotach. Jeśli zestresowany pracownik umiejętnie radzi sobie z napięciem, osiąga wtedy najlepsze wyniki. Stres często jest jednak postrzegany jako powód do zmartwień, mimo że organizm potrafi sobie z nim doskonale radzić. Dlatego też liderzy powinni wiedzieć jak ujarzmić reakcję na stres, znać sytuacje stresogenne i radzić sobie z nimi w efektywny sposób. Pozytywne podejście do napięcia jest więc cenne dla zespołu.

ROZPOZNAJ SYTUACJE WYWOŁUJĄCE NAPIĘCIE


Poziom tolerancji oraz umiejętność pracy pod presją to kwestie indywidualne każdej osoby. Niektórzy z nas pod wpływem stresu osiągają najlepsze wyniki. Niektórzy wręcz przeciwnie.

Zdaniem Alistaira Coxa musisz zrobić swojemu zespołowi przysługę i ocenić własny poziom tolerancji na stres, bo przecież żaden lider nie chce być najsłabszym ogniwem. Należy również identyfikować czynniki stresogenne dla współpracowników, którzy mogą ich po prostu nie rozpoznawać. Jako lider musisz się nauczyć jakie sytuacje mogą wywołać napięcie w zespole, aby móc zainterweniować, zanim stres negatywnie wpłynie na wyniki pracy. Równocześnie członkowie zespołu powinni wiedzieć, że w stresujących sytuacjach mogą prosić o wsparcie nie tylko swoich współpracowników, ale też Ciebie.

fot. Andy Dean - Fotolia.com

Zmień podejście do stresu

Należy pamiętać, że większość sytuacji stresogennych jest poza naszą kontrolą. Czasami nie jesteśmy w stanie zmienić okoliczności zdarzenia, ale możemy zmienić naszą reakcję.


ZMIEŃ SWOJE PODEJŚCIE DO STRESU


Należy pamiętać, że większość sytuacji stresogennych jest poza naszą kontrolą. Czasami nie jesteśmy w stanie zmienić okoliczności zdarzenia, ale możemy zmienić naszą reakcję. Jeśli mamy negatywne podejście do stresu, to ma on na nas właśnie taki wpływ. Postrzegając stres jako narzędzie przygotowujące do podjęcia nowego wyzwania, możemy nauczyć się efektywnie go wykorzystywać. Badania pokazują, że reakcja ciała na czynniki stresogenne różni się pomiędzy osobami pozytywnie i negatywnie oceniającymi stres. W obu przypadkach ciśnienie krwi rośnie, ale inaczej zachowują się naczynia krwionośne – rozszerzają się dostarczając więcej tlenu do mózgu w przypadku pozytywnej i zwężają w przypadku negatywnej oceny. Dlatego zmiana podejścia do stresu automatycznie redukuje poziom niepokoju i zwiększa pewność siebie w stresujących sytuacjach. Lider powinien być osobą, która ułatwi pracownikom osiągnięcie tych korzyści.

Stres w pracy jest nieunikniony, ale możemy nauczyć się go rozpoznawać i wykorzystywać. Więc przy kompletowaniu zespołu projektowego, pomyśl jak pozytywnie wywierać presję, aby skutkowała ona dobrymi rezultatami. W ten sposób zwiększysz swoją szansę na osiągnięcie sukcesu i dasz współpracownikom cenne wskazówki na przyszłość.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: