eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

PracaWynagrodzenia › Brak doświadczenia zawodowego = niskie zarobki?

Brak doświadczenia zawodowego = niskie zarobki?

2015-02-26 11:05

Brak doświadczenia zawodowego = niskie zarobki?

Informatyk © stillkost - Fotolia.com

Brak doświadczenia zawodowego przeważnie idzie w parze z niewysokimi zarobkami. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki - w IT czy finansach nawet początkujący pracownicy mogą liczyć na przyzwoite pensje. Cenione są przede wszystkim wąskie specjalizacje, ponieważ ekspertów wciąż brakuje.
O tym, na jakie wynagrodzenie możemy liczyć, decyduje popyt i stopień naszej specjalizacji. Istnieją specjalności bardzo poszukiwane na rynku pracy. Wtedy decydującym czynnikiem staje się nie nasz staż pracy, a wykształcenie i umiejętności. Nie ma co ukrywać, że na stracie łatwiej mają osoby o wykształceniu ścisłym, związanym z IT, finansami, przetwarzaniem danych – komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń Grupy Pracuj.

IT dla początkujących


Osoby w wieku 26 lat lub młodsze, z doświadczeniem nieprzekraczającym roku, największe szanse na wysokie zarobki mają w obszarach związanych z IT oraz finansami, w tym analizami biznesowymi i finansowymi. Na czele stawki znajduje się doradztwo i konsulting, początkujący z tego obszaru mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 3 500 zł netto miesięcznie.

Bardzo podobna pensja proponowana jest informatykom odpowiedzialnym za rozwój oprogramowania, specjalizującym się w zarządzaniu projektem – przeciętne wynagrodzenie dla młodych pracowników wynosi 3 240 zł netto. W obszarze IT przeciętne wynagrodzenia powyżej 2500 zł na rękę mogą otrzymywać także początkujący pracownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo i audyt (2 890 zł netto) oraz za rozwój oprogramowania w obszarze analizy biznesowej (2 816 zł netto), a także programiści (2 678 zł netto).

fot. stillkost - Fotolia.com

Informatyk

Osoby w wieku 26 lat lub młodsze, z doświadczeniem nieprzekraczającym roku, największe szanse na wysokie zarobki mają w obszarach związanych z IT oraz finansami.


Przechowywanie i administrowanie danych oraz ich bezpieczeństwo są kluczowymi aspektami w branży IT, dlatego specjaliści wykonujący takie zadania, nawet z niewielkim doświadczeniem, mogą liczyć na relatywnie wysokie wynagrodzenie. Jednak aktualnie to programiści i analitycy są filarami każdego zespołu zajmującego się tworzeniem nowych oraz rozwojem dotychczas stworzonych oprogramowań, co powoduje, że osoby zajmujące takie stanowiska już na starcie zarabiają bardzo dobre pieniądze. Tym bardziej, że na rynku IT wciąż brakuje specjalistów w tej materii – wyjaśnia Rafał Dąbkowski, Business Unit Director w Connectis.

Kolejnym obszarem z wynagrodzeniami powyżej średniej krajowej jest bardzo specjalistyczny sektor badań i rozwoju w specjalności związanej z tworzeniem tzw. hurtowni danych, oraz Business Intelligence – tutaj zarobki specjalistów o krótkim stażu wynoszą przeciętnie 2 980 zł netto.

Finanse się opłacają


Na dobre wynagrodzenia mogą także liczyć pracownicy związani z finansami. W bankowości najwyżej ceni się początkujących pracowników od bankowości inwestycyjnej oraz analizy ryzyka – z przeciętnymi zarobkami na poziomie 2800 zł netto. Na identyczne wynagrodzenie mogą liczyć młodzi pracownicy z obszaru finanse/ekonomia, zajmujący się rynkami kapitałowymi i kontrolingiem. Taka sama pensja proponowana jest początkującym specjalistom z obszaru ubezpieczeń, którzy odpowiadają za analizy, ryzyko lub aktuariat.

Wśród młodych pracowników, zarabiających w granicach 2 700 – 2 500 zł netto, znajdują się także inżynierowie motoryzacji i lotnictwa, marketingowcy odpowiedzialni za zarządzanie produktem i marką, a także osoby odpowiedzialne za zarządzanie HR.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: