eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

PracaSłownik miast › Warszawa

Warszawa

Warszawa to stolica Polski i województwa mazowieckiego. Siedziba Prezydenta RP, Rady Ministrów (rządu), Sejmu i Senatu RP, NBP oraz wielu centralnych urzędów administracji państwowej. Największe (517,24 km² powierzchni) i najludniejsze miasto w Polsce liczące 1 729 119 mieszkańców (stan na koniec czerwca 2014r.). Aglomeracja Warszawska obejmująca sąsiadujące miasta (ok. 20) i tereny zurbanizowane obejmuje ponad 2,6 mln mieszkańców. Stopa bezrobocia w m.st. Warszawa wynosi 4,5% aktywnych zawodowo (GUS III kw.2014r.) i należy do najniższych w kraju.
Miasto jest położone w środkowym biegu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej. Warszawa leży po obu stronach rzeki (część lewobrzeżna jest większa) i jest nieznacznie wydłużone wzdłuż jej brzegów (rozciąga się na ok. 30 km w kierunku północ-południe i ok. 28 km w kierunku wschód-zachód).

Warszawa jest głównym węzłem transportowym Mazowsza i centralnej części kraju. Obecnie przez miasto przebiegają trzy drogi ekspresowe: S2, S8 (część południowej obwodnicy), S79; 6 dróg krajowych i 14 dróg wojewódzkich. Krzyżują się tu główne szlaki kolejowe oraz kursują koleje podmiejskie SKM i WKD. Przez śródmieście Warszawy przebiega tunel średnicowy łączący główne dworce stolicy: Zachodni, Centralny i Wschodni. Rozwinięta jest sieć transportu publicznego: linie autobusowe ZTM, tramwaje oraz 2 linie metra (2 linia w budowie – uruchomiona w XII 2014r.).

W granicach Warszawy znajduje się międzynarodowe Lotnisko im. Chopina w dzielnicy Włochy-Okęcie. Ma ono bezpośrednie połączenia z kilkudziesięcioma miastami w Europie i na świecie. Część tanich linii lotniczych lata na lotnisko w Modlinie, położone ok. 40 km na północny-zachód od Warszawy. Miasto ma doskonale rozwiniętą bazę hotelowo-gastronomiczną oraz dużo atrakcji turystycznych: Zamek Królewski, pałac i park w Łazienkach oraz w Wilanowie, rynek Starego Miasta, Trakt Królewski, Oś Saska z Grobem Nieznanego Żołnierza i wiele innych.

Warszawa jest największym po Górnośląskim Okręgu Przemysłowym ośrodkiem przemysłowym w kraju oraz jest dużym ośrodkiem gospodarczym, siedzibę ma tutaj co dwunaste przedsiębiorstwo działające w Polsce. Jedne z największych firm to: Fabryka Aparatów Elektrycznych, Elektrociepłownia Żerań, A. Chowańczak & Swie, FSO, Dalkia Warszawa, Huta ArcelorMittal, Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa", Warszawska Fabryka Pomp, PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Metro Group w Polsce, GK Orange Polska (Telekomunikacja Polska SA), GK Polkomtel SA, Polskie Zakłady Optyczne, Samsung Electronics Polska Sp. z o.o., GK Budimex SA, Grupa Chemiczna Ciech, GK ABC Data SA, Grupa Animex, Electrolux Poland Sp. z o.o., Grupa Bumar, GK Mostostal Warszawa SA, Ferrero Polska Sp. z o.o., i wiele innych.

W Warszawie znajdują się uczelnie: Akademia Obrony Narodowej, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Teatralna, Akademia Wychowania Fizycznego, Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wojskowa Akademia Techniczna oraz uczelnie niepubliczne.

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: Warszawa

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: