eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

PracaSłownik miast › Tychy

Tychy

Tychy to miasto w województwie śląskim, na prawach powiatu na południu Polski, położone na Górnym Śląsku. Według danych z 31 grudnia 2013 r. miasto miało 128 799 mieszkańców. Zajmuje powierzchnię 81,81 km². Stopa bezrobocia w mieście według stanu na dzień 30 września 2013 roku wynosiła 15,2%.
Miasto jest członkiem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów i Związku Miast Polskich. Od północy graniczą z Katowicami i to dzięki temu były i nadal czasami nazywane są „sypialnią Katowic”. Spora część mieszkańców pracuje w Katowicach, a mieszka w Tychach.

Tychy są ważnym ośrodkiem przemysłu: spożywczego, motoryzacyjnego, oraz usług. Założony "Browar Książęcy" zapoczątkował tradycje piwowarskie, które dzięki sprzyjającym warunkom (obfitość dobrej wody, chmielu i jęczmienia z okolicznych upraw) zachęcały do rozwoju browarnictwa.

W mięście znajdują się Tyskie Browary Książęce, które obecnie wchodzą w skład Kompanii Piwowarskiej SA. Jest to najstarszy nieprzerwanie działający browar w Polsce. Na terenie browarni istnieje również Tyskie Muzeum Piwowarstwa. W Tychach znajdują się zakłady motoryzacyjne koncernu FIAT oraz General Motors. W mieście znajduje się podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Miasto jest także udziałowcem KSSE.

W mięście można zwiedzić Rynek na Starych Tychach, Plac Baczyńskiego, Park Miejski i Pomnik, Jezioro Paprocańskie.

W mięście znajdują się: Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Politechnika Śląska.

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: Tychy

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: