eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Odejście z pracy: 5 rzeczy o których powinieneś pamiętać

Odejście z pracy: 5 rzeczy o których powinieneś pamiętać

2015-02-06 00:36

Odejście z pracy: 5 rzeczy o których powinieneś pamiętać

Nie odchodź z hukiem © DreanA - Fotolia.com

Mimo, iż czasem zmiana pracy jest potrzebna aby rozwijać swoją karierę zawodową ( a czasem dla własnego zdrowia psychicznego), zerwanie stosunków z pracodawcą nie nie zawsze należy do łatwych. By ułatwić sobie podjęcie decyzji i pożegnać się z dotychczasowym stanowiskiem, wystarczy skorzystać z 5 ogólnych porad.

Przeczytaj także: 4 sygnały, że zmiana pracy jest konieczna

Zaczynaj wcześnie!


Ważnym jest, aby regularnie oceniać, czy posada i firma daje Ci to czego potrzebujesz w swojej karierze. Takie pozytywne myślenie powinno zaczynać się już od rozmowy rekrutacyjnej i trwać przez całą Twoją kadencję na stanowisku. Łatwiej będzie Ci pożegnać się z niesatysfakcjonującym zajęciem, jeśli wcześniej uświadomisz swoje oczekiwania i cele na przyszłość. Jeśli dana organizacja nie spełnia ich – pożegnaj się bez żalu.

Nie odchodź z hukiem


Każdy, kto kiedykolwiek był niezadowolony z pracy, zapewne myślał o odejściu z tzw. wielkim hukiem. Rodzi się wówczas chęć np. powiedzenia szefowi, co tak naprawdę się o nim myśli. Pamiętaj jednak, że palenie za sobą mostów nigdy nie wyjdzie Ci na dobre. Pozostawisz po sobie niemiłe, wręcz przykre wrażenie i przylgnie do Ciebie łatka nieprofesjonalisty. Nigdy przecież nie wiadomo, czy nie przyjdzie Ci się spotkać ponownie z byłym przełożonym. Uważaj więc na słowa – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

fot. DreanA - Fotolia.com

Nie odchodź z hukiem

Pamiętaj, że palenie za sobą mostów nigdy nie wyjdzie Ci na dobre.


Zabezpiecz się


Jeśli nie masz jeszcze nowej posady, a składasz wypowiedzenie z obecnej firmy – prawie na pewno będzie towarzyszyć Ci uczucie niepewności i lęku, czy sobie poradzisz. Mając większe oszczędności, poczujesz się większą stabilność i nawet kiedy poszukiwanie nowego stanowiska się przedłuży, Ty będziesz zabezpieczony finansowo. Staraj się zaoszczędzić równowartość półrocznej pensji. Da Ci to sporo czasu na poszukiwaniu nowego źródła regularnych dochodów.

Bądź taktowny


Gdy zostajesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a rekruter zadaje pytanie o powody odejścia z poprzedniej pracy, pozostań taktowny. Zamiast zastanawiać się i rozwodzić nad tym, czego nie lubiłeś w poprzedniej pracy, staraj się wytłumaczyć czemu nie mogłeś się oprzeć szerszym horyzontom i nowym szansom – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Bezpiecznym sformułowaniem jest powiedzenie, że potrzebowałeś miejsca, gdzie możesz rozwinąć skrzydła, zależy Ci na możliwości rozwoju lub że chcesz poznać inną branżę. Bądź delikatny ale pozostań uczciwy w osądach.

Sprawne przejście


Kiedy powiesz już swojemu szefowi, że odchodzisz – zapytaj, co możesz zrobić aby ten proces przebiegł sprawnie dla obu stron. Czy masz pomóc w zatrudnianiu kogoś na Twoje miejsce? Czy możesz poprosić o trochę czasu na zakończenie projektu, który byłby trudny do prowadzenia przez kogoś innego?. Pamiętaj, aby rzetelnie dokończyć swoje zadania i nie tracić nimi zainteresowania, nawet jeśli wizja ostatniego dnia w biurze jest coraz bliższa. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował referencji od byłej firmy, a jeśli zostawisz po sobie złe wrażenie – szanse na znalezienie nowej posady drastycznie zmaleją.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: