eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Development i Assessment Centre pomogą stworzyć świetny zespół

Development i Assessment Centre pomogą stworzyć świetny zespół

2014-10-10 00:20

Przeczytaj także: 4 błędy w Assessment Center


Nie taki diabeł straszny


Zarówno Development Centre, jak i Assessment Centre wyglądają trochę jak zabawa. Uczestnicy wspólnie rozwiązując zadania, często całkiem dobrze się przy tym bawią. Jednak często na twarzach kandydatów ubiegający się o stanowisko, jak i pracowników firmy, po ogłoszeniu informacji, że organizowany będzie Development Centre, a w przypadku tych pierwszych – Assessment Centre, nie widać uśmiechu. Dlaczego? Jedni i drudzy zaczynają obawiać się tego, jak wypadną… chociaż prawda jest taka, że podczas tych spotkań nie można wypaść źle – w końcu prezentuje się to, jakim się jest. Trudno byłoby udawać przez kilka bądź kilkanaście godzin kogoś zupełnie innego. Nie da się, a wszelkie takie próby działają tylko na niekorzyść dla samych uczestników. Do AC i DC nie można się też przygotować – w końcu trudno przewidzieć, jakie kompetencje są brane pod uwagę w ocenie realizacji konkretnego zadania.

Dlatego najważniejszą rzeczą, o którą proszeni są uczestnicy, jest aktywność. Im więcej się powie, czy zrobi, tym więcej dostarczy się asesorom informacji na swój temat. Nawet jeśli po sesji AC nie otrzyma się oferty pracy, proces rekrutacji skończy się otrzymaniem wielu cennych informacji na swój temat i wskazówek – nad czym pracować, co poprawić, a co wzmacniać.

Tak samo jest w przypadku DC: spotkanie nie służy wyeliminowaniu i zwolnieniu „najsłabszego” pracownika, czego uczestnicy się najbardziej obawiają, tylko zaplanowaniu ścieżki rozwoju, utwierdzeniu w mocnych stronach i wskazaniu tych słabych, nad którymi trzeba popracować.

Nie ma przegranych


– Ogromną zaletą obydwu metod jest fakt, że każdy dzięki nim zyskuje. Uczestnicy – nowe doświadczenie i wskazówki, które mogą okazać się przydatne w przypadku udziału w innej rekrutacji lub w podjęciu decyzji o kierunku dalszego rozwoju zawodowego. Pracodawca natomiast otrzymuje, w postaci raportu, wieloaspektowy i zobiektywizowany opis kandydatów/pracowników. Informacje w nim zawarte umożliwiają wybór kandydata, którego profil jest najbardziej zbliżony do profilu „kandydata idealnego” z punktu widzenia pełnionych na danym stanowisku obowiązków. Z kolei raport po sesji z pracownikami daje obraz zespołu, ocenę jego potencjału i słabości (grupowo i indywidualnie), który jest niezwykle ważny w doborze odpowiednich działań naprawczych oraz rozwijających – komentuje Rafał Mroziewski, prezes Agencji Pracy Mondi Polska.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: