eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Nowa praca: między oczekiwaniami a realiami

Nowa praca: między oczekiwaniami a realiami

2014-09-20 01:03

Nowa praca: między oczekiwaniami a realiami

Nowa praca może rozczarować © joesphotostyle - Fotolia.com

Rozpoczęcie nowej pracy jest zarówno ekscytujące, jak i bardzo stresujące. Niestety, czasem nowa posada może rozczarowywać. Ekspert monsterpolska.pl radzą, jak odnaleźć się w sytuacji, kiedy nowa praca różni się od naszych oczekiwań.

Przeczytaj także: Rezygnacja z nowej pracy? A może dać sobie czas?

Nie panikuj


Jeśli na samym początku nie wszystko wygląda tak, jak to sobie wyobrażałeś, nie rzucaj się od razu w wir poszukiwań kolejnej pracy. Nie spiesz się z oceną – pierwsze dni w pracy o niczym nie świadczą. Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się dokładnie z Twoimi zadaniami i współpracownikami. Być może Twoje złe odczucia to tylko wpływ stresującej sytuacji, jaką jest rozpoczęcie nowej pracy.

Porozmawiaj z przełożonym


Jeśli po kilku tygodniach nadal nie jesteś zadowolony, powiedz o tym swojemu szefowi. Mów szczerze i otwarcie, ale nie okazuj swojego rozżalenia – zachowaj profesjonalizm. W rozmowie z przełożonym omów zakres swoich obowiązków. Zapytaj, czy istnieje możliwość zmodyfikowania go tak, aby Twoja aktualna praca odpowiadała tej, o której czytałeś w ofercie. Jeśli Twój pracodawca nie zechce Ci pomóc, zwróć się do specjalistów do spraw HR – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

fot. joesphotostyle - Fotolia.com

Nowa praca może rozczarować

Jeśli nowa posada nas rozczarowuje, dobrze jest o tym porozmawiać z przełożonym. Jeśli zdecydujemy się odejść z pracy, nie palmy za sobą mostów.


Poszukaj kolejnej szansy


Jeśli żadne próby naprawienia sytuacji w pracy nie zadziałały, warto zacząć przeglądać nowe oferty. Nie należy jednak od razu rzucać pracy. Nawet jeśli chcemy uciekać stamtąd jak najszybciej, warto poczekać do momentu, kiedy zapewnimy sobie nową posadę – unikniemy w ten sposób luki w zatrudnieniu, która może obniżyć wartość naszego CV.

Nie warto też palić za sobą mostów – najlepiej rozstać się z szefem w atmosferze wzajemnego szacunku i uprzejmości. Poinformuj go więc o swoich zamiarach, dokładnie wyjaśniając przyczyny Twojej decyzji – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Przy poszukiwaniu kolejnego zatrudnienia, upewnij się, czy praca do której aplikujesz jest tym, czego oczekujesz. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytaj rekrutera, jak wygląda standardowy dzień w pracy lub zapytaj o możliwość rozmowy z menadżerem.
Przeczytaj także: Nowy rok, nowa praca? Nowy rok, nowa praca?

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • donedonke / 2014-09-25 10:33:56

    dziś o dobrą pracę jest trudno, dlatego poszedłem na swoje. Łatwo nie jest, bo trzeba oszczędząc, ale się da! sprzęt biurowy w leasing-plusie zabrany, auto służbowe też. Do tego determinacja i dużo samozaparcia. Ale byci swoim własnym szefem jest super i wciąga jak nic innego odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: