eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rezygnacja z nowej pracy? A może dać sobie czas?

Rezygnacja z nowej pracy? A może dać sobie czas?

2014-08-28 01:10

Rezygnacja z nowej pracy? A może dać sobie czas?

Każda rezygnacja z pracy pociąga za sobą stres © apops - Fotolia.com

Dostałeś nową pracę. Mija dzień lub kilka godzin, a Ciebie dopada przerażenie i myśl: „Co ja narobiłem?!”. Zastanawiasz się nad odejściem. Być może już podjąłeś decyzję o rezygnacji. Czy na pewno warto? A może lepiej dać sobie czas?

Przeczytaj także: Nowa praca: między oczekiwaniami a realiami

To naturalne i rozsądne, że martwisz się, jak odejście z nowej pracy może wpłynąć na Twoją karierę. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, być może będziesz musiał stawić czoła kłopotliwym konsekwencjom.

Twój nowy szef i współpracownicy będą źli

Myśleli, że Twoje miejsce zostało obsadzone i będą mogli z powrotem wrócić do swoich obowiązków. Jeśli odejdziesz, będą musieli od nowa przechodzić proces rekrutacji.

Już nigdy Cię nie zatrudnią

Wiele firm ma listę pracowników „niespełniających warunków do ponownego przyjęcia”, a są na niej szczególnie Ci, którzy w ekspresowym tempie porzucili nową posadę.

Zbyt łatwo będziesz odpuszczał

Jeśli raz porzucisz pracę po kilku dniach czy godzinach, w przyszłości może okazać się, że szybciej będziesz rezygnował, gdy cokolwiek w nowej pracy nie będzie Ci odpowiadało, zamiast dać sobie więcej czasu. Efekty takiego zachowania będą naprawdę marne i możesz zacząć mieć problem ze znalezieniem satysfakcjonującego zatrudnienia.

Istnieje także druga strona medalu. Bez względu na to, czy zrobisz to wcześniej, czy później, każda rezygnacja z pracy pociąga za sobą stres i wpływa na Twoją psychikę. Pomyśl także o tym, że w dłuższej perspektywie Twoje działania mają wpływ również na innych, np. na pracodawcę i jego finanse – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Musisz podjąć decyzję. Jeśli już zadajesz sobie pytanie, czy powinieneś odejść, prawdopodobnie jesteś jedną nogą za drzwiami. Nie myślałbyś o tym, gdyby nie było ku temu podstaw. Jeśli jesteś przekonany do decyzji o odejściu, nadszedł czas na przejęcie kontroli nad stratami.

fot. apops - Fotolia.com

Każda rezygnacja z pracy pociąga za sobą stres

Aby zminimalizować negatywne skutki szybkiej rezygnacji, powinieneś osobiście poinformować szefa o powodach swojej decyzji.


Aby zminimalizować negatywne skutki szybkiej rezygnacji:

  • Zrezygnuj osobiście

    Twój nowy szef zasługuje na bezpośrednią informację. Powinieneś osobiście poinformować go o powodach swojej rezygnacji. To nie czas na e-mail, telefon czy – najgorsze z możliwych – zniknięcie bez słowa.
  • Bądź szczery i skruszony

    Może kusić Cię próba wytłumaczenia się poprzez fikcyjną wymówkę np. „Mój dziadek zmarł”, „Przeprowadzam się do innego miasta”. Nie rób tego. W takiej sytuacji tylko prawda może Cię obronić. Nie rób wymówek – wytłumacz, co jest prawdziwym powodem Twojej rezygnacji, skupiając się na odczuciach i obawach, że Twoje pozostanie nie wniosłoby żadnych korzyści – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
  • Zaproponuj, że zostaniesz dopóki nie zatrudnią kogoś innego

    Dzięki temu nie spalisz za sobą mostów. To normalne, że czasem nie pasujemy do nowego miejsca czy obowiązków, ale zawsze trzeba zachowywać się profesjonalnie.
  • Następnym razem lepiej się zastanów

    Zanim podejmiesz kolejną pochopną decyzję, przemyśl solidnie swój wybór. Odchodzenie z pracy nie jest niczym przyjemnym, dlatego następnym razem warto poświęcić więcej czasu na sprawdzenie, czy to ta właściwa praca.
Przeczytaj także: Nowy rok, nowa praca? Nowy rok, nowa praca?

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: