eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia robotników 2012: sektor publiczny i prywatny

Wynagrodzenia robotników 2012: sektor publiczny i prywatny

2014-08-27 00:40

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem


Różnice w stawkach godzinowych

Porównanie przeciętnych godzinowych wynagrodzeń w wybranych grupach, pozwala zauważyć dysproporcje pomiędzy płacami w sektorze publicznym i prywatnym. Na wykresie 2. graficznie zobrazowano tę sytuację. Najwyższą stawkę godzinową ogółem otrzymywali elektrycy i elektronicy. W sektorze publicznym zarabiali o 3,87 PLN brutto na godzinę więcej, od elektryków i elektroników z sektora prywatnego. Największa różnica płac wewnątrz „dużej” grupy zawodów miała miejsce w grupie robotników obróbki metali, mechaników maszyn i urządzeń. W sektorze prywatnym, przypomnijmy, pracowało ponad 80% zatrudnionych z tej grupy. Zarabiali oni 18 PLN brutto na godzinę, podczas gdy w sektorze publicznym za ten sam rodzaj pracy płacono 23,62 PLN. Podobna sytuacja miała miejsce w pozostałych grupach. Robotnicy budowlani w sektorze prywatnym, otrzymywali godzinową stawkę brutto mniejszą o 3,24 PLN od stawki godzinowej w sektorze publicznym.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Przeciętne godzinowe wynagrodzenia brutto pracowników

Najwyższą stawkę godzinową ogółem otrzymywali elektrycy i elektronicy. Robotnicy budowlani w sektorze prywatnym, otrzymywali godzinową stawkę brutto mniejszą o 3,24 PLN od stawki godzinowej w sektorze publicznym.


Zróżnicowanie przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń

Z badania przeprowadzonego przez GUS wynika, że w październiku 2012 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto wyniosło 3 896 PLN. Na wykresie 3. przedstawiono przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w wybranych „dużych” grupach zawodów. Robotnicy budowlani zarabiali poniżej średniej z badania. Jednak w sektorze publicznym ich płace były wyższe o 21% od wynagrodzeń w sektorze prywatnym. Ponadto zarobki w sektorze publicznym przewyższały średni poziom płac w całej grupie o 484 PLN. W drugiej „dużej” grupie zawodów widać jeszcze większe różnice. Wynagrodzenia w sektorze publicznym wyniosły 4 508 PLN, a więc o 33% więcej niż w sektorze prywatnym. Zarobki robotników obróbki metali, mechaników maszyn i urządzeń, w sektorze prywatnym, przewyższały średnią płacę dla tej grupy o 965 PLN. W październiku 2012 r. spośród omawianych grup zawodów, najwyższe średnie wynagrodzenie brutto otrzymywali elektrycy i elektronicy. Przeciętnie zarabiali 4 035 PLN. W sektorze prywatnym ich wynagrodzenie wyniosło 3 818 PLN. W sektorze publicznym przewyższało tę kwotę o 19%.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto pracowników

W październiku 2012 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto wyniosło 3 896 PLN.


Jak zmieniły się wynagrodzenia w październiku 2012 r. w stosunku do października 2010?

Płace wzrastały zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Znaczny wzrost wynagrodzeń nastąpił w grupie elektryków i elektroników. W 2010 roku w sektorze publicznym zarabiali 4 030 PLN, natomiast dwa lata później zarabiali więcej o 526 PLN. W sektorze prywatnym ich wynagrodzenia w ciągu dwóch lat wzrosły o 537 PLN. W sektorze publicznym w grupie: robotnicy obróbki metali, mechanicy maszyn i urządzeń i pokrewni, płace wzrosły w dużym stopniu. Różnica między październikiem 2010 r. a październikiem 2012 r. w sektorze publicznym wyniosła aż 639 PLN. W sektorze prywatnym płace zmieniły się o 363 PLN. W najmniejszym stopniu wzrosły płace robotników budowlanych i pokrewnych. W sektorze publicznym o 274 PLN, zaś w sektorze prywatnym o 302 PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w wybranych „dużych” grupach zawodów

Płace wzrastały zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Znaczny wzrost wynagrodzeń nastąpił w grupie elektryków i elektroników.


Przedstawione różnice w wynagrodzeniach pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym mogą wynikać z faktu, iż poziom wynagrodzeń w sektorze publicznym jest ściśle regulowany przez przepisy. W przypadku sektora prywatnego, istnieje pewna dowolność w ustalaniu poziomu płac. Dodatkowo, sektor prywatny, osiągane zyski przeznacza głównie na rozwój i inwestycje, natomiast w mniejszym stopniu na podwyższanie płac swoich pracowników.


Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: