eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w działach produkcyjnych 2013

Wynagrodzenia w działach produkcyjnych 2013

2014-07-28 13:12

Wynagrodzenia w działach produkcyjnych 2013

Wynagrodzenia w działach produkcyjnych 2013 © Alina G - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto w działach produkcyjnych wyniosła w 2013 roku 3 600 PLN. Pomimo najwyższych wynagrodzeń w województwie mazowieckim (4 230 PLN), Warszawa nie okazała się liderem płacowym - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Wynagrodzenia w różnych województwach i miastach

Mediana miesięcznego wynagrodzenia całkowitego brutto w działach produkcyjnych w 2013 roku wyniosła 3 600 PLN. Jednak w niemal 70% województw wynagrodzenia nie przekraczały tej kwoty. Najniższe płace otrzymywali zatrudnieni w województwie lubelskim i podlaskim, gdzie mediana ukształtowała się na poziomie 3 000 PLN. Najwyższe wynagrodzenie osiągnęły osoby pracujące w województwie mazowieckim (4 230 PLN) i pomorskim (4 200 PLN).

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Wynagrodzenia całkowite brutto pracowników działów produkcyjnych w różnych województwach

Najniższe płace otrzymywali zatrudnieni w województwie lubelskim i podlaskim, gdzie mediana ukształtowała się na poziomie 3 000 PLN. Najwyższe wynagrodzenie osiągnęły osoby pracujące w województwie mazowieckim (4 230 PLN) i pomorskim (4 200 PLN).


Co ciekawe, wynagrodzenia w Warszawie (4 900 PLN) nie były najwyższe w Polsce. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Poznaniu było wyższe o 100 PLN od płac w stolicy. Połowa mieszkańców Poznania pracujących w działach produkcyjnych zarabiała od 3 500 PLN do 7 600 PLN. Nieznacznie niższe były płace w Gdańsku, gdzie mediana osiągnęła poziom
4 964 PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite brutto w działach produkcyjnych w wybranych miastach (w PLN)

Wynagrodzenia w Warszawie (4 900 PLN) nie były najwyższe w Polsce. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Poznaniu było wyższe o 100 PLN od płac w stolicy.


Zarobki w firmach polskich i zagranicznych

Firmy z przewagą kapitału zagranicznego oferowały wyższe wynagrodzenia niż rodzime przedsiębiorstwa. Co więcej, im wyższy szczebel zatrudnienia, tym większa była różnica w zarobkach. Wśród pracowników szeregowych wynosiła 16% (2 500 PLN w firmach polskich i 2 900 PLN w zagranicznych). Na najwyższym szczeblu zatrudnienia różnica osiągnęła poziom 65%.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Wynagrodzenia całkowite brutto w działach produkcyjnych na różnych szczeblach zatrudnienia

Firmy z przewagą kapitału zagranicznego oferowały wyższe wynagrodzenia niż rodzime przedsiębiorstwa.


Wynagrodzenia w firmach o różnej wielkości zatrudnienia

Różnice w wysokości zarobków na kolejnych szczeblach zatrudnienia osiągały prawie 50%. Innymi słowy specjaliści zarabiali o około połowę więcej niż pracownicy szeregowi. Analogicznie kierownicy otrzymywali o połowę wyższe wynagrodzenia od specjalistów. Warto zwrócić uwagę, że na zróżnicowanie zarobków pomiędzy poszczególnymi szczeblami zaszeregowania miała wpływ wielkość firmy. W przedsiębiorstwach zatrudniających od 10 do 49 pracowników kierownicy zarabiali ponad 2 razy więcej od pracowników szeregowych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: