eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

2014-07-22 13:00

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w Warszawie: najlepiej i najgorzej opłacane branże


Wynagrodzenia osób, które ukończyły różny typ studiów

Wynagrodzenia studentów i absolwentów studiów stacjonarnych były wyższe o 26% od pensji osób, które wybrały niestacjonarny tryb studiów. Co czwarta osoba, która ukończyła studia stacjonarne otrzymywała wynagrodzenie powyżej 8 500 PLN. W przypadku studiów niestacjonarnych 25% osób zarabiało powyżej 6 500PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Wynagrodzenia całkowite brutto osób, które ukończyły różny typ studiów w 2013 roku (w PLN)

Co czwarta osoba, która ukończyła studia stacjonarne otrzymywała wynagrodzenie powyżej 8 500 PLN. W przypadku studiów niestacjonarnych 25% osób zarabiało powyżej 6 500PLN.


Wynagrodzenia osób na różnych szczeblach zatrudnienia

W 2013 roku wynagrodzenia osób na poszczególnych stanowiskach rosły wraz z poziomem posiadanego wykształcenia. Najwyższe wynagrodzenia w 2013 roku otrzymywali dyrektorzy. Osoby na tych stanowiskach z wykształceniem wyższym magisterskim zarabiały 13 000 PLN. O 2 000 PLN mniej otrzymywali dyrektorzy, którzy ukończyli jedynie pierwszy stopień studiów. Najniżej opłacani byli pracownicy szeregowi z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (2 200 PLN). Więcej danych znajdą Państwo w aplikacji Moja Płaca.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Wynagrodzenia całkowite brutto osób na różnych szczeblach zatrudnienia w 2013 roku (w PLN)

Najwyższe wynagrodzenia w 2013 roku otrzymywali dyrektorzy. Najniżej opłacani byli pracownicy szeregowi z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym.


Wynagrodzenia w województwach

Niezależnie od poziomu wynagrodzenia najwyższe zarobki w 2013 roku odnotowano w województwie mazowieckim. Osoby posiadające wykształcenie wyższe magisterskie otrzymywały tam pensje w wysokości 6 400 PLN, natomiast osoby z wykształceniem średnim zarabiały 3 500 PLN. Najniższe zarobki dla osób posiadających wykształcenie wyższe zawodowe, niepełne niższe i średnie oferowano w województwie podkarpackim. Wyniosły one odpowiednio: 2 800 PLN, 2 947 PLN, 2 500 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Wynagrodzenia całkowite brutto osób z różnym poziomem wykształcenia w wybranych województw

Niezależnie od poziomu wynagrodzenia najwyższe zarobki w 2013 roku odnotowano w województwie mazowieckim, a najniższe w województwie podkarpackim.


Wynagrodzenia w firmach zagranicznych i polskich

W 2013 wynagrodzenia osób zatrudnionych w firmach z przewagą kapitału zagranicznego były wyższe od wynagrodzeń osób pracujących w przedsiębiorstwach polskich. Największe dysproporcje odnotowano wśród pracowników posiadających wykształcenie wyższe magisterskie. W firmach zagranicznych zarabiali oni 6 600 PLN, a w polskich o 2 500 PLN mniej. Ponadto w firmach zagranicznych poziom wykształcenia miał większy wpływ na wartość wynagrodzeń pracowników. Wraz ze zdobyciem wyższego poziomu wykształcenia pensja pracowników wzrastała o 35%-38%.

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Wynagrodzenia całkowite brutto w firmach zagranicznych i polskich w 2013 roku (w PLN)

W 2013 wynagrodzenia osób zatrudnionych w firmach z przewagą kapitału zagranicznego były wyższe od wynagrodzeń osób pracujących w przedsiębiorstwach polskich.



Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: