eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Co wpływa na wysokość wynagrodzenia?

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia?

2014-04-19 00:22

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia?

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia? © nestonik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nie ma co do tego wątpliwości, iż wysokość osiąganych zarobków to kwestia bardzo indywidualna. Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na stanowiskach o takiej samej nazwie i wykonujących teoretycznie podobne czynności mogą się różnić nawet o tysiące PLN. Wpływ na taką sytuację ma wiele czynników, z których część można nazwać personalnymi. Są to przykładowo posiadane kompetencje, cechy charakteru, zaradność, pracowitość, umiejętność osiągania celów, a w końcu szczęście i znajomości.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Nie o nich jednak będzie traktował ten artykuł. W poniższym tekście skoncentrujemy się na kilku najważniejszych obserwacjach, które płyną z wieloletnich doświadczeń Sedlak & Sedlak w badaniu polskich płac. Trzeba przy tym zaznaczyć, iż nie są to rezultaty ścisłych prac analitycznych, w pełni zgodnych z naukową metodologią. To raczej sugestie płynące ze statystycznych zależności pomiędzy wysokością wynagrodzeń a różnymi zmiennymi.

Praca w firmie zagranicznej

Jeśli pracujesz w firmie polskiej i patrząc na swoją comiesięczną pensję odczuwasz pewien niedosyt wtedy pierwszą alternatywą, o jakiej powinieneś pomyśleć, jest zapoznanie się z ofertami zatrudnienia od firm zagranicznych działających w Polsce. Sugestia ta ma bardzo silną podbudowę w zgromadzonych danych statystycznych. W zasadzie nieważne jest na jakie grupy podzielimy próbę badania. Czy posegregujemy ją względem wieku, wykształcenia, branży, doświadczenia, miejsca pracy, wielkości przedsiębiorstwa, czy też jakiegokolwiek innego kryterium to mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach zagranicznych będzie praktycznie zawsze wyższa niż tych pracujących w firmach polskich. Do tego różnice bardzo często są znaczące. Na poparcie tej tezy można by tutaj przytoczyć setki różnych zestawień, ale może przyjrzyjmy się wyłącznie kilku wybranym.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Porównanie wynagrodzeń w firmach polskich i zagranicznych

Mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach zagranicznych będzie praktycznie zawsze wyższa niż tych pracujących w firmach polskich. Do tego różnice bardzo często są znaczące.


Oczywiście powyższym danym zawsze można zarzucić, iż różnica w płacach niekoniecznie wynika z różnic właścicielskich, ale przykładowo może być efektem rozkładu próby. Przykładowo, analizując zarobki pracowników branży IT i dzieląc ich na zatrudnionych w firmach polskich i zagranicznych mogłoby się zdarzyć tak, iż wśród pracowników zagranicznych bardzo duży procent stanowiliby kierownicy i dyrektorzy, albo że w grupie pracowników z polski zdecydowanie dominowałyby osoby pracujące w małych miasteczkach. Wtedy te różnice mogłyby również tłumaczyć dysproporcje w zarobkach. Niemniej jednak zjawisko wyższych zarobków w przedsiębiorstwach zagranicznych jest tak powszechne i tak znaczące, że raczej nie można mówić, iż błędy próby odgrywają tutaj istotną rolę.

Praca w większej firmie

Kolejną często obserwowaną zależnością są wyższe wynagrodzenia uzyskiwane przez pracowników większych firm. Podobnie jak to było w przypadku struktury właścicielskiej jest to tendencja występująca praktycznie we wszystkich branżach, regionach i dotycząca zdecydowanej większości stanowisk. Generalnie sprawdza się tutaj zasada „duży może więcej”. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę konsekwencje podwyższonego popytu na pracę generowanego przez największych pracodawców (trudności w zapewnieniu odpowiednich kadr, silna pozycja organizacji pracowniczych) to nietrudno się dziwić, iż płace w tego typu zakładach bywają wyższe niż w mniejszych przedsiębiorstwach.

Oczywiście największą szansę na wzrost zarobków poprzez przejście do większego podmiotu mają osoby z firm najmniejszych (1-9 pracowników). To w nich bowiem mediany wynagrodzeń są najniższe i zazwyczaj zdecydowanie odstają nawet na tle firm nieco większych (10-49 pracowników) – wykres 2.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Wynagrodzenia w firmach różnej wielkości

Wyższe wynagrodzenia uzyskiwane przez pracowników większych firm. Generalnie sprawdza się tutaj zasada „duży może więcej”.



Warto zwrócić uwagę, iż w dwóch kategoriach firm o największej ilości pracowników zróżnicowanie zarobków praktycznie nie występuje. Po około 4 500 PLN miesięcznie płacą zarówno przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 1 000 osób, jak i te, których kadry liczą od 250 do 999 pracowników. Niemniej jednak pamiętajmy, iż 7 na 10 pracujących Polaków jest zatrudnionych w firmach małych i średnich. Teoretycznie więc dla większości z nas poszukiwanie wyższych zarobków w firmach większych może być sensowną drogą do poprawy swojej sytuacji materialnej.

Jeśli popatrzeć za tę zależność pod kątem poszczególnych branż to okazuje się, iż największe różnice odnotowuje się…

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Marcin Ptaszek

    Marcin Ptaszek / 2014-04-19 14:31:29

    Kwestia wysokości zarobków Polaków stanowi w dzisiejszych czasach bardzo istotny element życia. Przecież często zastanawiamy się jak to możliwe, że naszego kolegę stać na samochód prosto z salonu, a kolejne pytanie jakie można sobie zadać, to co zrobić, aby poprawić swój status majątkowy.

    Stąd nasuwa się jasny wniosek, że wysokość wynagrodzenia stanowi bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą kwestię, która wpływa, na to, że Polacy są skłonni do częstych zmian pracodawcy, celem awansu finansowego, chociaż o szczebel wyżej. Dzieje się to właśnie przez zmiany pracodawców lub poprzez zmianę branży na taką, która przynosi większe pieniądze. Oczywiście każda z tych dróg jest trafna, zależy tylko od pomysłu samego pracownika. Zawsze warto się rozwijać, stawiać sobie ambitne cele zawodowe, a przy tym uzyskiwać oczywiście wzrost zarobków.

    Moim zdaniem każda zmiana, która przynosi korzyści, to zmiana plus. Jeśli tylko mamy ma się możliwość powinno się wykorzystywać swoje szanse na rynku pracy, aby kiedyś powiedzieć sobie, że „było się kowalem własnego losu”.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: