eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak skutecznie szukać pracy?

Jak skutecznie szukać pracy?

2014-04-15 00:45

Przeczytaj także: Jak szukać pracy?


Nie obawiajmy się też kontaktu z pracodawcą w przypadku, kiedy nie spełniamy wszystkich wymogów opisanych przez niego w ofercie. Większość kandydatów na rynku pracy również jest w podobnej do nas sytuacji. Zatem jeśli nasz profil zawodowy odpowiada większości z przedstawionych oczekiwań lub też jeśli spełniamy najważniejsze spośród nich, aplikujmy na ogłoszenie.

Dobrym sposobem zdobycia informacji o wolnym wakacie jest networking. Budowanie sieci kontaktów staje się tym cenniejsze, że według szacunków, ponad połowa dostępnych ofert pochodzi z tzw. ukrytego rynku pracy. Oznacza to, że nie są one publikowane oficjalnie, a jedynym sposobem na to by się o nich dowiedzieć jest nawiązanie kontaktu z osobami posiadającymi wiedzę na ich temat. Może do nich należeć były przełożony, współpracownik lub też rekruter, z którym nawiązaliśmy kontakt poprzez sieć społecznościową. Warto zatem nie wstydzić się braku pracy i otwarcie pytać osoby w naszym najbliższym kręgu znajomych, czy nie słyszały o prowadzonych rekrutacjach lub firmach planujących zwiększyć zatrudnienie. Rozszerzając sieć znajomości warto też być obecnym na targach pracy, a także konferencjach i spotkaniach branżowych. Tego typu wydarzenia to jedne z typowych metod znajdowania pracowników. Są one bardzo dobrą okazją do bezpośredniego zaprezentowania się potencjalnemu pracodawcy.

– Osobom bezrobotnym, którym pomagam w ramach projektów outplacementowych, zawsze doradzam korzystanie z każdej dostępnej formy wsparcia, – mówi Hanna Więcewicz. – W sytuacji utraty zatrudnienia, zwłaszcza kiedy etap pozostawania poza życiem zawodowym się przedłuża, bardzo łatwo o czarne myśli i utratę wiary w siebie. Nie należy do tego dopuszczać. Dobre i świadome zaplanowanie działań zmierzających do znalezienia pracy, a także poczucie działania pomagają nie dopuścić do takiego stanu. Ważne jest też uczestniczenie w jak największej liczbie spotkań rekrutacyjnych, nawet jeśli nie jesteśmy daną ofertą bardzo zainteresowani. Dla kandydata to istotny sprawdzian zaprezentowania się przed pracodawcą. Do każdego z nich należy się dobrze przygotować i po każdym wyciągać wnioski na przyszłość, – dodaje ekspert ManpowerGroup.

Efektywnym sposobem poszukiwania pracy jest również zarejestrowanie się w agencji zatrudnienia. Dzięki swojemu zasięgowi oraz licznym kontaktom z pracodawcami, konsultanci agencji docierają do wolnych wakatów na długo przed tym, zanim zostaną one zakomunikowane na zewnątrz, np. poprzez oferty w prasie czy Internecie. Osoby poszukujące pracy w agencji zatrudnienia mogą liczyć na dużo więcej niż otrzymanie oferty. Mogą tu uzyskać nieocenioną możliwość konsultacji ze specjalistami zajmującymi się na co dzień rynkiem pracy. Zarejestrowanie się w agencji daje im także dostęp do różnorodnych stanowisk oraz form zatrudnienia. Pamiętajmy o zamieszczeniu CV również na internetowych stronach agencji zatrudnienia oraz pracodawców. Zwiększa to szanse na znalezienie pracy, bo z tworzonych w ten sposób baz rekruterzy korzystają na co dzień. Dodatkowo może okazać się, ze są to jedyne miejsca, w których zamieszczono daną ofertę.

Warto również korzystać z możliwości oferowanych przez Urząd Pracy, nie tylko w kwestii dostępnych w danym momencie ogłoszeń, ale również wsparcia w postaci szkoleń zawodowych, nauki obsługi komputera, pomocy przy poprawieniu CV, a także umożliwienia spotkania z doradcą zawodowym. Tego typu doradztwo może okazać się cenną podpowiedzią na temat tego, jak prawidłowo napisać dokumenty aplikacyjne, w jaki sposób przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, a nawet co zrobić, jeśli rozważamy przekwalifikowanie zawodowe.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (8)

  • Re: Jak skutecznie szukać pracy?

    adrian mioduszewski 49394 / 2014-04-15 12:13:58

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-04-15 12:14:52)


    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Adrian Mioduszewski 49394

    adrian mioduszewski 49394 / 2014-04-15 12:14:12

    Aby rozpocząć poszukiwania pracy, należy dobrze zaplanować swoją strategię.
    Ważne jest by wszystko robić po kolei i z głową . Należy zapoznać się z możliwościami jakie daje nasze wykształcenie formalne i dodatkowe umiejętności oraz sprecyzować miejsce i stanowisko, o jakie chcielibyśmy się starać.
    Zaczynając od określenia co chcemy robić i w jakiej branży, przez dobre cv, przygotowanie do rozmowy po negocjacje dotyczące zarobków. Niestety rozmowa o prace i negocjowanie warunków zatrudnienia nie jest dla każdego prostą rzeczą. W takich wypadkach wydaje mi się dobrze jest skorzystać z rady profesjonalistów i instytucji zajmujących się poszukiwaniem pracy.
    Moim zdaniem do najbardziej skutecznych sposobów szukania pracy należą pomoc znajomych i rodziny. Również dobrym sposobem jest bezpośrednie kontaktowanie się z konkretnymi firmami, nawet jeśli ostatnio nie publikowały one interesujących nas ofert pracy. Inną skuteczną metodą są również ogłoszenia z ofertami pracy, które coraz częściej publikowane są wyłącznie w internecie.
    Myślę, że odpowiednim podejściem i pomocą eksperta możliwe jest szybkie znalezienie dobrej pracy.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Jak skutecznie szukać pracy?

    Natalia Kozak / 2014-04-18 21:11:27

    W obecnych czasach znalezienie pracy jest procesem wymagającym poświecenia dużo czasu . Potencjalni kandydaci powinni być elastyczni w stosunku do dynamicznych zmian zachodzących na obecnym rynku pracy. Szczególnie ważne dla zainteresowanych jest dostosowywanie się do zawodów rożnych kategorii. Rozpoczynając starania o prace, należy utworzyć Curriculum Vitae oraz list motywacyjny odpowiednio odzwierciedlające informacje osobowe umiejętności oraz doświadczenie. Kandydaci starający się o prace powinni zadbać o to aby zamieszczać swoje CV na portalach spolecznosciowych. W ten sposób maja większe szanse na zainteresowanie ze strony pracodawców. Warto również wspomnieć o Urzędzie Pracy, który prowadzi rożnego rodzaju kursy oraz szkolenia pomagające z znalezieniu pracy. Pomocne obecnie sa również agencje zatrudnienia, które współpracując z pracodawcami zapewniają osobom poszukującym pracy nowe stanowiska, odpowiadające im kwalifikacjom. Moim zdaniem szukanie pracy wiąże się z wielka cierpliwością i wytrwałością . W dążeniu do celu pomaga wiele rożnych i ciekawych rozwiązań, które z czasem pomagają osiągnąć zamierzony cel. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Patryk Śledź 49772

    Patryk Śledż 49772 / 2014-05-05 11:49:39

    Na początku należy zastanowić się nad tym, w jakich dziedzinach dobrze się czujemy, jakie mamy zdolności, trzeba sprecyzować jakiego rodzaju pracy moglibyśmy się podjąć, jakie mamy doświadczenie oraz kwalifikacje, jakie posiadamy cechy osobowości które będą atutem w pracy, oraz nasze zainteresowania które mogą się przełożyć na efektywniejsze wykonywanie pracy. Następnie trzeba zorientować się jakie jest zapotrzebowanie zawodowe na rynku pracy, dzięki któremu moglibyśmy przejść konkretne szkolenie, lub kurs co byłoby pomocne w znalezieniu pracy ponieważ poszukiwani są ludzie aktywni zawodowo. Trzeba pamiętać o tym że urzędy pracy oferują bezpłatne usługi poradnictwa zawodowego, które mogą być dla nas bardzo pomocne. Trzeba przyłożyć się do napisania zawodowego życiorysu i listu motywacyjnego, oraz dobrze się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, można podpytać znajomych jak przebiegają takie rozmowy, lub wyszukać przydatnych informacji w Internecie, czego przestrzegać a czego unikać aby wywrzeć jak najlepsze wrażenie, które będzie miało wpływ na szansę zatrudnienia. Do szukania pracy trzeba wykorzystać maksymalnie największą liczbę sposobów kontaktu z pracodawcą. Kontakty osobiste są najbardziej skutecznym sposobem poszukiwania pracy, trzeba zadawać dużo pytań wśród znajomych i rodziny, często można trafić na wolne stanowisko z polecenia. Rejestracja w urzędzie pracy da nam prawo do otrzymania ofert pracy w systemie poradnictwa zawodowego dlatego też warto z tego skorzystać. Trzeba pamiętać że uniwersalny, dobry sposób poszukiwania pracy dla wszystkich nie istnieje, dlatego trzeba być zdeterminowanym, i korzystać z całego wachlarzu możliwości znalezienia pracy, przez prasę, Internet, targi i giełdy pracy, własne ogłoszenia, bezpośrednie zwracanie się do pracodawcy, biura karier, OHP, Agencje zatrudnienia, każda z tych opcji daje nam większą szansę na znalezienie zatrudnienia, dlatego sądzę że osoba która da z siebie 100% znajdzie pracę na 100%. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • monika długosz w49782

    monika długosz w49782 / 2014-06-27 14:26:10

    Uważam, że ważne jest by wykorzystać tę energię, która pojawia się zaraz na początku, kiedy zostajemy bez pracy - nie siedzieć z założonymi rękami i nie myśleć, że teraz należy mi się odpoczynek. Najważniejsze to zacząć na wszystkich frontach jednocześnie. - Bardzo ważne jest solidne przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Po pierwsze trzeba uaktualnić cv, pamiętać, żeby było czytelne, bo życiorys to dla pracodawcy pierwszy kontakt z osobą starająca się o pracę. Warto wypunktować najważniejsze informacje - w punktach lepiej się czyta i pamiętać o datach, żeby pracodawca mógł zobaczyć jak duże mamy doświadczenie. Ważne jest też podkreślenie naszych umiejętności - czyli nie tylko co robiliśmy, ale czego dzięki temu się nauczyliśmy i jakie mamy cechy, które nas do konkretnej pracy predestynują. Jeżeli pracodawca oczekuje Cv ze zdięciem myślę że nie będzie to najlepszym pomysłem gdy do aplikacji dołączymy zdięcie z wakacji w bikini na tle palm, tylko raczej poważne "dowodowe" ujęcie. Jeśli spełnimy te wszystkie kryteria myślę że nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem pracy. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Jak skutecznie szukać pracy?

    monika długosz w49782 / 2014-06-27 14:30:13

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-06-27 14:32:26)

    Uważam że odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Poszukiwanie pracy po 40-stce

    PMZ / 2014-11-07 11:42:37

    Standardowy problem ze znalezieniem pracy po 40-stce. Likwidacja etatów w korporacji. Do głowy by mi nie przyszło, że ja jako osoba, która pomaga wszystkim w pracy z uwagi na posiadane wysokie kompetencje i najdłuższe doświadczenie można wyrzucić z pracy. Decyzję podjął bezpośredni przełożony, która posiada znacznie niższe kompetencje, więc boi się o swoje 4-litery, że przy kolejnej redukcji etatów, zostanie sam wytypowany do zwolnienia. Dla zarządu liczą się tylko wskaźniki zwolnień, aby osiągnąć zyski dla akcjonariuszy, nie interesuje kto odchodzi z firmy. Kierownicy kurczowo trzymają swoich stanowisk, dlatego w pierwszej kolejności eliminują osoby, które im zagrażają wysokimi kompetencjami. Posiadam cały szereg kursów, kilka studiów podyplomowych (ostatnio ukończonych), studia techniczne kierunkowe, posiadam dorobek zawodowy w korporacji znacznie większy, niż cały zespół razem wzięty. Efekt jest taki, że jestem po 40-stce i nikt nawet nie odpowiedział na moje wysyłane od 6-my CV, są tylko sporadyczne podziękowanie za przesłane dokumenty aplikacyjne. Pracodawcy wolą przyjąć młodą kadrę do 30-stki i utrzymywać w firmie ciągłe rotacje pracowników, niż przyjąć osoby z doświadczeniem i wiedzą Od strony biznesowej to pracodawcy sami strzelają sobie w kolano. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Poszukiwanie pracy po 40-stce

    PMZ / 2014-11-07 11:49:38

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-11-07 11:53:46)

    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: