eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia 2013: najlepiej i najgorzej opłacane branże

Wynagrodzenia 2013: najlepiej i najgorzej opłacane branże

2014-04-08 00:20

Wynagrodzenia 2013: najlepiej i najgorzej opłacane branże

Najlepiej i najgorzej opłacane branże w 2013 roku © Voyagerix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W ubiegłym roku najlepiej płacono w IT i telekomunikacji. Mediana miesięcznych wynagrodzeń wyniosła tam odpowiednio 6 000 PLN i 5 600 PLN brutto – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Najgorzej płatne okazały się branże: kultura i sztuka, służba zdrowia, usługi dla ludności oraz nauka i szkolnictwo.
Nie jest zaskoczeniem to, że w 2013 roku najwyżej opłacaną branżą były technologie informatyczne. Mediana wynagrodzenia całkowitego w tym sektorze wyniosła 6 000 PLN brutto. Połowa pracujących w IT zarabiała pomiędzy 4 000 PLN a 9 166 PLN miesięcznie. Na drugim miejscu znalazła się telekomunikacja, gdzie przeciętne miesięczne zarobki wyniosły 5 600 PLN. Na podium znalazła się również bankowość. Osoby pracujące w tej branży zarabiały przeciętnie 5 300 PLN.

Po drugiej stronie rankingu znalazły się osoby pracujące w kulturze i sztuce. Zarabiały one przeciętnie 3 000 PLN brutto miesięcznie. Niewiele więcej otrzymywali pracownicy służby zdrowia (3 170 PLN) oraz ci, którzy zajmowali się usługami dla ludności (3 200 PLN).

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Najlepiej i najgorzej opłacane branże w 2013 roku (brutto w PLN)

W 2013 roku najwyżej opłacaną branżą były technologie informatyczne.


Zróżnicowanie regionalne

Na rysunku 1. przedstawione zostały najlepiej i najgorzej opłacane branże w poszczególnych województwach. W 7 z 16 województw najlepiej opłacani byli pracownicy sektora informatycznego. W zależności od regionu mediana ich wynagrodzeń całkowitych wynosiła od 4 230 PLN w województwie lubelskim do 6 506 PLN w pomorskim. Wśród branż, w których przeciętne wynagrodzenie było najniższe, zaobserwowano zdecydowanie większe zróżnicowanie regionalne.

fot. mat. prasowe

Rysunek 1. Najlepiej i najgorzej opłacane branże* w poszczególnych województwach (mediana, w PLN)

W 7 z 16 województw najlepiej opłacani byli pracownicy sektora informatycznego. Wśród branż, w których przeciętne wynagrodzenie było najniższe, zaobserwowano zdecydowanie większe zróżnicowanie regionalne.


Wynagrodzenia na poszczególnych szczeblach zatrudnienia

Pracownicy szeregowi, specjaliści oraz kierownicy najwyższe wynagrodzenia otrzymywali w branży IT. Na stanowiskach wykonawczych mediana całkowitych płac brutto wyniosła w 2013 roku 3 500 PLN. Specjaliści zarabiali przeciętnie 6 000 PLN, a kierownicy 9 000 PLN. Na najwyższym szczeblu – dyrektorskim najwyższe zarobki otrzymywali pracownicy telekomunikacji. Mediana płac dla tej grupy wyniosła 18 500 PLN brutto.

Najniższe wynagrodzenia pracowników szeregowych odnotowano w handlu (2 150 PLN brutto miesięcznie). Na pozostałych szczeblach najniższe przeciętne zarobki otrzymywali zatrudnieni w branży kultura i sztuka. Mediany wynagrodzeń całkowitych zostały przestawione w tabeli 2.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Wynagrodzenia całkowite osób na różnych szczeblach zarządzania w wybranych branżach

Pracownicy szeregowi, specjaliści oraz kierownicy najwyższe wynagrodzenia otrzymywali w branży IT. Najniższe wynagrodzenia pracowników szeregowych odnotowano w handlu (2 150 PLN brutto miesięcznie).


 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: