eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia instruktor nauki jazdy?

Ile zarabia instruktor nauki jazdy?

2014-01-21 14:32

Ile zarabia instruktor nauki jazdy?

Nauka jazdy © Andrzej Tokarski - Fotolia.com

Widok auta z charakterystyczną tablicą z literą "L" wywołuje u doświadczonych kierowców różne reakcje. Niektórzy pomstują, uważając je za powolne zawalidrogi, inni traktują je ostrożnie, dając fory kursantom za kierownicą i życzliwie ułatwiając im poruszanie się ruchu drogowym. W aucie jednak poza samym, częstokroć zestresowanym, kandydatem na kierowcę siedzi zawsze instruktor nauki jazdy i to on czuwa nad bezpiecznym przebiegiem nauki. Musi być doświadczonym kierowcą i stale uważać, by w porę korygować błędy kursanta. To ciężka, wyczerpująca praca. A ile zarabia instruktor nauki jazdy?

Przeczytaj także: Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy jawne. Prezydent podpisał ustawę

Zasady dotyczące uzyskiwania uprawnień instruktora nauki jazdy zawarte są w Prawie o ruchu drogowym oraz rozporządzeniu ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.

Instruktorem nauki jazdy może zostać osoba nie karana za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, przestępstwo wiarygodności dokumentów, a także nie karana za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu innego podobnie działającego środka. Kandydat na instruktora nie może być ponadto karany za przestępstwo umyślne przeciwko życiu i zdrowiu, przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Musi ponadto przedstawić zaświadczenie o niekaralności wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Ustawa deregulacyjna która weszła w życie 23 sierpnia 2013 roku zniosła wymóg wykształcenia średniego dla kandydatów na instruktorów. Oznacza to, że obecnie instruktor nauki jazdy może mieć nawet wykształcenie podstawowe. W ramach deregulacji skrócony został również okres minimalnego posiadania uprawnień do kierowania pojazdami rodzaju objętego szkoleniem. Przed deregulacją instruktor sam musiał mieć prawo jazdy kategorii w której szkoli kandydatów na kierowców przez minimum trzy lata, po deregulacji okres ten został skrócony do dwóch lat (czyli teoretycznie instruktorem może zostać kierowca mający prawo jazdy od dwóch lat).

Aby zostać instruktorem nauki jazdy konieczne jest ukończenie kursu kwalifikacyjnego oraz zdanie egzaminu.

Kurs na instruktora obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne. Wykłady teoretyczne odbywane są z zakresu psychologii, metodyki nauczania, Prawa o ruchu drogowym, techniki kierowania i obsługi pojazdu , bezpieczeństwa ruchu drogowego czy bezpieczeństwa i taktyki jazdy oraz zasad prowadzenia ośrodka szkolenia. Zajęcia praktyczne obejmują m.in. pokaz oraz obserwację zajęć teoretycznych dla kursantów oraz przeprowadzenie i obserwację części praktycznej szkolenia dla kandydatów na kierowców przeprowadzanej na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym.

Po odbytym kursie i zdanym egzaminie instruktor zyskuje uprawnienia do szkolenia kandydatów na kierowców.

Zarobki

Najbardziej popularni instruktorzy nauki jazdy to instruktorzy kształcący kandydatów na kierowców w kat. B (czyli samochody osobowe). Instruktor może taką pracę wykonywać jak pracownik najemny (dość rzadko jako pracownik
etatowy, najczęściej jako umowę o dzieło) albo działając na własny rachunek jako samodzielny przedsiębiorca, najczęściej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Z punktu widzenia kursanta, szkoła jazdy lub instruktor za kurs obejmujący podstawowe szkolenie na kandydata na kierowcę dostaje od ok. 1000 do ok. 2000 złotych. W przypadki prawa jazdy kat. B kurs obejmuje 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych, co daje w sumie 60 godzin. W przypadku szkolenia doskonalącego (uzupełniającego) kursant płaci już za godzinę jazdy - w zależności od pojazdu, miejsca i szkoły jazdy jest to kwota z przedziału 35 - 50 złotych za godzinę jazdy.

Wydawać by się mogło, że instruktorzy zarabiają bardzo dobrze, jednak takie stwierdzenie nie uwzględnia kosztów działalności. A do nich należy uwzględnić koszty wynajęcia pomieszczeń na prowadzenie zajęć teoretycznych, koszty zakupu materiałów i urządzeń dydaktycznych (broszury, tablice, komputery, oprogramowanie, odtwarzacze DVD, telewizory, rzutniki), koszt zakupu, leasingu lub kredytu na samochód/samochody, koszty paliwa, koszty ubezpieczeń (a stawki ubezpieczeń AC dla szkół jazdy są znacznie wyższe niż przeciętne), koszty przeglądów i napraw samochodów. Dodatkowo koszty zwiększa konieczność częstej wymiany floty samochodów, ta bowiem następuje w ślad za zmianą floty w lokalnym WORD (ośrodku egzaminującym kierowców), kursanci chcą bowiem być szkoleni na tym samym modelu auta, w którym będą egzaminowani. Na skutek tych wysokich kosztów realne zarobki instruktorów nie są zbyt wysokie. W przypadku pracy na własny rachunek dochodzą jeszcze koszty składek na ZUS.

Instruktor pracujący jako pracownik najemny w szkole jazdy może liczyć na zarobki od 8 do 12-15 złotych za godzinę (jak już wspomniano zarabiane najczęściej na podstawie umowy o dzieło). Na zarobki z góry tego przedziału mogą liczyć instruktorzy pracujący w dobrych (droższych) szkołach o wyższym współczynniku „zdawalności” (rankingi takie dość często publikują WORD-y). Instruktor prowadzący działalność na własny rachunek jest w stanie zarobić "na czysto" ok. 15-20 złotych za godzinę jazdy, choć przy bardzo dużej konkurencji pomiędzy szkołami jazdy kwota ta częściej zawiera się w przedziale 10 - 15 złotych za godzinę.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: