eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia spawacz?

Ile zarabia spawacz?

2014-01-13 09:29

Ile zarabia spawacz?

Spawacz © motorradcbr - Fotolia.com

Stalowe zbrojenie budynków, kratownice, kadłuby statków, instalacje przemysłowe, maszty - przy budowie wszystkich tych konstrukcji niezbędni są spawacze. Wykonywanie tego zawodu wymaga ukończenia kursów i w wielu przypadkach potwierdzonych kwalifikacji. Spawacze to również jedni z najbardziej cenionych na rynku pracy fachowców, co przekłada się na ich zarobki. Ile zatem zarabia spawacz?

Przeczytaj także: Nowe zawody kuszą wynagrodzeniami

Widzimy ich dość często na budowach, najczęściej zauważamy ich gdy pojawia się mocne, drgające światło. Schowani za ochronnymi przyłbicami łączą elementy konstrukcji stalowego szkieletu budynku czy pręty zbrojeniowe. Są również często zauważalnymi pracownikami w stoczniach czy fabrykach maszyn. Spawacze, bo to nich mowa, to grupa wysoko wykwalifikowanych robotników, czy czasem nawet inżynierów.

Spawanie to jedna z podstawowych technik łączenia metali lub tworzyw sztucznych. Jej istotą jest miejscowe stopienie łączonych materiałów a następnie ich zestalenie w spoinę. Dotychczas opracowano wiele różnych technik spawalniczych, o różnych zastosowaniach, różnych stopniach technicznego zaawansowania czy wymagających różnych rodzajów aparatury spawalniczej. Jednak bez względu na technologię spawania, czynności te powinien wykonywać wykwalifikowany pracownik. Spawanie - wbrew pozorom - jest bowiem czynnością wymagająca sporej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. W wielu przypadkach potwierdzonych również certyfikatami.

Techniki spawalnicze wykorzystuje się w budownictwie – zarówno mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej czy przemysłowym, przemyśle, przy tworzeniu aparatury i armatury technologicznej w różnych gałęziach przemysłu, przy budowie maszyn, pojazdów, statków, okrętów, urządzeń, elementów konstrukcyjnych. Połączenia spawane znajdują się z jednej strony – wprawdzie coraz rzadziej – w urządzeniach obecnych w domu (można je jeszcze czasami znaleźć w sprzęcie AGD), z drugiej zaś w tak skomplikowanych konstrukcjach jak elektrownie atomowe. Ten przykład pośrednio wskazuje również rozpiętość kwalifikacji i uprawnień spawaczy – od wykonywania nieskomplikowanych spawów w wózku dziecięcym czy rowerze, po spawane łączenia o ekstremalnie wysokich wymaganiach jakościowych w instalacjach przemysłowych – czy to w armaturze chemicznej, czy nawet w elektrowniach jądrowych.

Wprawni spawacze są na rynku pracy jednymi z bardziej cenionych wykwalifikowanych robotników. Zapotrzebowanie na nich znajduje odbicie w ich pensjach, są bowiem dość dobrze wynagradzaną grupą pracowników. Oczywiście specyfika polskiego rynku pracy i zasad przekazywania wynagrodzenia zmusza do podziału płac spawaczy na zarobki oficjalne i rzeczywiste. O ile zarobki oficjalne „na rękę” dość często oscylują wokół pensji minimalnej lub ok. 2 – 2,5 tys. złotych, to zarobki realne standardowo wynoszą ok. 3 – 5 tys. złotych. W przypadku niektórych pracodawców dobry spawacz, z odpowiednimi kwalifikacjami może w Polsce „wyciągnąć” miesięcznie do ok. 6-7 tys. złotych pensji „na rękę”. Znacznie lepiej jednak wyglądają zarobki tych specjalistów w pracy za granicą. W zależności od kwalifikacji (posiadanych uprawnień i certyfikatów) oraz umiejętności językowych (i oczywiście pracodawcy) spawacze mogą liczyć na zarobki od ok. 2 tys. euro do nawet 4,5 tys. euro miesięcznie.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: