eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Budżet domowy a tymczasowy brak pracy

Budżet domowy a tymczasowy brak pracy

2014-01-08 12:56

Budżet domowy a tymczasowy brak pracy

Pilnuj niezbędnych wydatków © bramgino - Fotolia.com

W idealnym świecie, zmiana pracy jest prosta, szybka i nie narusza znacząco Twojego budżetu. W rzeczywistości niestety wygląda to zupełnie inaczej.

Przeczytaj także: Zwolnienie z pracy? 6 kroków, aby uratować Twoje finanse

Nawet jeśli decyzja o zmianie miejsca pracy należała do ciebie, mogą pojawić się pewne problemy. Przykładowo, w poprzedniej pracy dostawałeś pensję z góry za cały miesiąc. W nowym miejscu pracy musisz jednak czekać na wypłatę do końca miesiąca. Nie jest do z pewnością korzystna sytuacja, zwłaszcza, jeśli nie masz odłożonych pieniędzy na „czarną godzinę”, czyli właśnie teraz, kiedy ich najbardziej potrzebujesz.

Jak więc powinieneś kontrolować swoje swój budżet w tym trudnym okresie?

Zmień stare nawyki

Praca przez cały miesiąc związana z oczekiwaniem na wypłatę na koniec miesiąca, może być trudniejsza i bardziej problematyczna, niż myślisz. Stwórz listę, na której umieścisz wszystko, na co będziesz musiał wydać odpowiednią sumę pieniędzy. Nadaj poszczególnym podpunktom odpowiednie priorytety, podlicz wszystko i sprawdź, czy końcowy rachunek zgadza się z Twoimi aktualnymi możliwościami finansowymi.

Zredukuj swoje wydatki do minimum, rezygnując chociażby z jedzenia na mieście czy chodzenia do kina w tym miesiącu. Przeczekaj w ten sposób ten trudniejszy okres do momentu, kiedy wypłata wpłynie już na Twoje konto.

Płać gotówką gdzie tylko się da – w ten sposób łatwiej będzie Ci kontrolować swój budżet i dokładnie przeliczać codziennie wydatki. Przy początkowym podliczaniu budżetu, możesz obliczyć, ile pieniędzy tygodniowo możesz wydać. Raz na tydzień wypłać tę kwotę z bankomatu i trzymaj się swojego planu oszczędzania.

Pilnuj niezbędnych wydatków

Pamiętaj o płaceniu najważniejszych rachunków. W pierwszej kolejności zapłać więc za czynsz, prąd czy wodę. Później skup się na wydatkach na transport czy jedzenie. Ogranicz w ten sposób wszystko to, co w Twojej obecnej sytuacji może uchodzić wręcz za luksusowe.

Możesz też pomyśleć o zmianie konta bankowego. Być może inne banki zaoferują Ci lepszą, tj. korzystniejszą ofertę. Niektóre programy bankowe są także nastawione właśnie na osoby, którym zdarzają się tego typu przerwy w płynności finansowej. Pomyśl o tym, poczytaj, albo przejdź się do pobliskiego banku z zapytaniem o ich ofertę i ewentualne korzyści z niej wynikające.

Jeśli natomiast masz zaciągnięty kredyt bądź spłacasz raty za niedawno kupione wyposażenie do domu, możesz skontaktować się z bankiem czy też inną instytucją, u której jesteś zadłużony, i poprosić o obniżenie odsetek czy kwoty raty. Nie zwlekaj z tym, bądź pierwszy z zapytaniem o taką pomoc, zanim będzie za późno i Twoi wierzyciele uznają Twoje zachowanie za zaniedbanie i będą żądali natychmiastowej spłaty określonych zobowiązań.

fot. bramgino - Fotolia.com

Pilnuj niezbędnych wydatków

Pamiętaj o płaceniu najważniejszych rachunków. W pierwszej kolejności zapłać więc za czynsz, prąd czy wodę. Później skup się na wydatkach na transport czy jedzenie. Ogranicz w ten sposób wszystko to, co w Twojej obecnej sytuacji może uchodzić wręcz za luksusowe.


Nie bądź rozrzutny

Jeśli jesteś tym szczęściarzem, który otrzymał dużą odprawę po odejściu czy zwolnieniu z poprzedniej pracy, prawdopodobnie kusi Cię opcja wydania tych pieniędzy na wakacje czy różnego rodzaju rozrywki i aktywności, które pozwoliłyby Ci ochłonąć przed podjęciem kolejnej pracy.

Musisz jednak mieć się na baczności i powstrzymać się przed chęcią wydania tych pieniędzy na tak przyziemne przyjemności i zastanowić się poważnie nad swoją sytuacją – zarówno zawodową jak i finansową. Staraj się oszczędzać jak tylko potrafisz.

Jeśli naprawdę potrzebujesz gotówki, możesz pomyśleć o innych formach jej zdobycia. Możesz podjąć pracę tymczasową, w kawiarni czy pobliskim sklepie. Warto jest także pomyśleć o przedmiotach czy gadżetach, które nie są Ci potrzebne, zalegają jedynie na domowych półkach, i sprzedaniu ich w Internecie.

Poradzenie sobie z chwilowym brakiem płynności finansowej wcale nie musi być takie trudne. Wystarczy jedynie na spokojnie przemyśleć swoją sytuację i ograniczyć wydatki na, tak naprawdę, niepotrzebne rzeczy. W takich chwilach niektóre Twoje codzienne dotychczasowe wydatki będziesz musiał zakwalifikować jako „luksusowe”. Musisz po prostu przetrwać ten cięższy okres z nadzieją, że niebawem będzie lepiej. Zdecydowanie korzystniejsze będzie dla Ciebie zrezygnowanie z pewnych rozrywek czy przyjemności, jeśli dzięki temu nie będziesz musiał zaciągać nowych długów czy kredytów. – komentuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: