eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej

2013-11-29 00:36

Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej © apops - Fotolia.com

Znasz to powiedzenie - liczy się pierwsze wrażenie. Dotyczy to także rozmowy kwalifikacyjnej. To, w jaki sposób zaprezentujesz się w czasie pierwszych kilku minut, wpływa na to, jak postrzega Cię rekrutujący. Warto więc wiedzieć, jak od momentu przekroczenia progu zaimponować rekruterowi i pokazać, że ta praca jest stworzona właśnie dla Ciebie.

Przeczytaj także: Czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Oto 6 porad ekspertów dotyczących mowy ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
  1. Otwórz drzwi z pewnością siebie. Kiedy po raz pierwszy spotykasz swojego potencjalnego pracodawcę, trzymaj głowę prosto i uśmiechaj się. Twój rozmówca może być zniechęcający, ale jeśli będziesz spodziewał się najgorszego, Twoja mowa ciała odzwierciedli Twoje myśli. Zachowaj pozytywne myślenie.
  2. Ważny jest też odpowiedni uścisk dłoni. Musi być solidny i pewny siebie, ale niech nie trwa za długo.
  3. Zwróć szczególną uwagę na swoją posturę. Jeśli będzie ona odpowiednia, rekruter uzna Cię za osobę pewną siebie, która ma silną i ciekawą osobowość. Przede wszystkim stój prosto i nie garb się. Jeśli będziesz zgarbiony, zostaniesz uznany za osobę leniwą albo niezainteresowaną.
  4. Nie wierć się i nie kręć, nie tup nogą i nie baw się włosami lub długopisem. Wszystkie te gesty świadczą o niskiej pewności siebie, niewysokiej samoocenie i są po prostu irytujące. Pokazują również, że nie radzisz sobie ze stresem.
  5. Utrzymuj kontakt wzrokowy ze swoim rozmówcą w czasie rozmowy, zwłaszcza gdy mówisz o swoim doświadczeniu i zapewniasz go, że idealnie nadajesz się na dane stanowisko. Początkowo ciągłe utrzymywanie kontaktu wzrokowego może być nieco kłopotliwe, ale z czasem to minie, a Ty osiągniesz swój cel. Użyj także innych elementów mowy ciała, by zademonstrować zainteresowanie i zrozumienie, takich jak: przytakiwanie, przechylanie głowy czy podnoszenie brwi.
  6. Nie krzyżuj ramion. Krzyżowanie ich świadczy o postawie obronnej, agresywności albo zamkniętym umyśle. Używaj rąk, gdy coś mówisz, gestykuluj, a kiedy słuchasz i nic nie mówisz, trzymaj ręce na kolanach lub swobodnie oprzyj je o blat stołu wnętrzem do góry.
Nie tylko Twoje słowa i doświadczenie mogą zachęcić potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia Cię. Trenuj mowę ciała, a osiągniesz sukces. A teraz wyprostuj się i idź wygrywać!

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Urlop macierzyński 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: