eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna: etykieta przy stole

Rozmowa kwalifikacyjna: etykieta przy stole

2013-11-21 00:12

Rozmowa kwalifikacyjna: etykieta przy stole

Zasady etykiety przy posiłku na rozmowie kwalifikacyjnej © BlueSkyImages - Fotolia.com

Bez względu na to, gdzie odbywa się rozmowa kwalifikacyjna, pozostaje ona wciąż rozmową kwalifikacyjną. Jeśli potencjalny pracodawca postanawia przeprowadzić rozmowę w restauracji, Twoje maniery muszą być nienaganne. Poniższe porady ułatwią Ci kolejną rozmowę kwalifikacyjną odbywającą się przy posiłku.

Przeczytaj także: Rekrutacja: ważne referencje pracownika

Przed posiłkiem

Zanim wkroczysz do restauracji, upewnij się, że wyłączyłeś dźwięk w telefonie. Kandydat, który ma włączony telefon podczas rozmowy kwalifikacyjnej, nie dostaje telefonu po rozmowie.

Zanim dostaniesz zamówiony przez Ciebie posiłek, upewnij się, że uważnie słuchasz swojego rozmówcy. Parafrazuj to, co właśnie powiedział. Nie zapomnij, by trzymać się z daleka od wrażliwych tematów, takich jak religia czy polityka. Szukaj i łap każdą okazję, by sprzedać siebie.

W czasie posiłku

80% komunikacji stanowi język naszego ciała. Możesz być zestresowany, ale staraj się zachować spokój. Siedź prosto w czasie posiłku i nie kładź łokci na stole.

Może się zdarzyć, że w rozmowie weźmie udział więcej osób. W takiej sytuacji poczekaj, aż każdy wygodnie usiądzie, a następnie połóż sobie serwetkę na kolanach. Jeśli Twoja serwetka przypadkowo spadnie na podłogę, poproś kelnera o nową.

Przejrzyj menu w poszukiwaniu „nieszkodliwego” jedzenia w średniej cenie, jak np. kurczak albo ryba. Trzymaj się z dala od spaghetti i dań z drogimi składnikami. Kiedy składasz zamówienie, bądź uprzejmy dla kelnera. Podczas posiłku pamiętaj, by często mówić „proszę” i „dziękuję”. Twoje grzeczne i kulturalne podejście złoży się na całokształt pozytywnego wrażenia o Tobie.

fot. BlueSkyImages - Fotolia.com

Zasady etykiety przy posiłku na rozmowie kwalifikacyjnej

Jeśli potencjalny pracodawca postanawia przeprowadzić rozmowę w restauracji, Twoje maniery muszą być nienaganne. Siedź prosto w czasie posiłku i nie kładź łokci na stole.


Po posiłku

Zasygnalizuj, że skończyłeś posiłek poprzez położenie noża i widelca na talerzu równolegle względem siebie, skierowane w prawo i w dół talerza (tzw. „na godzinę piątą”). Pamiętaj, byś serwetkę położył po prawej stronie swojego miejsca.

Zostałeś zaproszony na posiłek, nie jesteś więc zobowiązany, by zapłacić rachunek. Zaoferowanie zapłacenia będzie niewłaściwe. Ktokolwiek Cię zaprosił na ten posiłek, płaci. Podziękuj osobie bądź osobom, które przeprowadziły z Tobą rozmowę i weź od nich wizytówki. Po rozmowie wyślij maila z podziękowaniem za spotkanie.

Zasady etykiety

Znajomość podstaw zachowania się przy posiłku jest bardzo ważna. Jest ona też kluczem do tego, żebyś po prostu czuł się komfortowo. Pij ze szklanki znajdującej się po Twojej prawej stronie. Twój talerzyk na chleb jest po Twojej lewej stronie. Kiedy jesz chleb albo bułkę, pamiętaj, aby przełamać je albo przekroić na części, które zmieścisz do buzi. Jeśli Twój drink czy napój podany jest w kieliszku z nóżką, złap go za tę nóżkę.

Kiedy już każdy otrzyma zamówiony przez siebie posiłek, zacznij jeść powoli i uważnie. Trzymaj z rozwagą swoje sztućce. Kładzenie brudnych sztućców na stole uznawane jest za niehigieniczne i świadczące o złych manierach. Połóż je na boku talerza. Łokcie trzymaj blisko ciała podczas, gdy kroisz jedzenie. Sięgaj tylko po przedmioty, do których dosięgniesz ręką. W innym przypadku uprzejmie poproś o podanie tego, co Cię interesuje.

Zjedz cały posiłek, jeśli jesteś w stanie. Pozostawienie dużej części niedokończonego posiłku na talerzu może wydawać się niegrzeczne. I pamiętaj, nigdy nie mów z pełną buzią i nie sięgaj po papierosa ani nie zamawiaj alkoholu!

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: