eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia 2012 w wybranych działach

Wynagrodzenia 2012 w wybranych działach

2013-11-21 10:34

Wynagrodzenia 2012 w wybranych działach

Wynagrodzenia 2012 w wybranych działach © plumet - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak, w 2012 roku najwyższe płace były w działach: IT (5 775 PLN), marketingu (5 205 PLN) oraz badań i rozwoju (4 850 PLN).

Przeczytaj także: Najwyższe wynagrodzenia w 2012 w dużych firmach

Wynagrodzenia w wybranych działach

Wynagrodzenia uczestników OBW w 2012 były wyraźnie zróżnicowane w zależności od działu, w którym pracowali. Płace najwyższe były w działach IT – znacznie przewyższały medianę OBW ogółem, i wyniosły 5 775 PLN. Powyżej mediany (4 000 PLN) zarabiali również zatrudnieni w działach marketing (5 205 PLN), badań i rozwoju (4 850 PLN) działach personalnych (4 750 PLN), finansów, księgowości i audytu (4 493 PLN) oraz jakości (4 200 PLN). Najniżej opłacani byli natomiast pracownicy działów obsługi klienta (3 000 PLN). 500 PLN więcej zarabiali natomiast zatrudnieni w działach logistyki i zakupów oraz produkcyjnych (po 3 500 PLN).

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Wynagrodzenia w wybranych działach (w PLN)

Wynagrodzenia w wybranych działach najwyższe były w działach IT – znacznie przewyższały medianę OBW ogółem, i wyniosły 5 775 PLN, a najniższe działów obsługi klienta (3 000 PLN).


Jak znajomość języka angielskiego wpływa na wysokość wynagrodzenia w działach?

Znajomość języka obcego, a szczególnie angielskiego, może wpłynąć na wysokość wynagrodzenia. Przeciętne wynagrodzenie osób znających język angielski w stopniu bardzo dobrym było o 2 300 PLN wyższe od zarobków osób nie znających tego języka (dla wszystkich uczestników OBW). Jednak rozpatrując zarobki w różnych działach, należy pamiętać, że nie w każdym znajomość tego języka jest konieczna i nie wszędzie wykorzystuje się go w równym stopniu. Na znajomości języka angielskiego najbardziej korzystali pracownicy działów IT – mediana wynagrodzeń była wyższa aż o 3 300 PLN dla osób władających tym językiem. Najmniejsze różnice zaobserwowano w przypadku osób pracujących w działach obsługi klienta, gdzie inwestycja w kurs językowy zwiększała zarobki o 1 050 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Wynagrodzenia w zależności od stopnia znajomości języka angielskiego w wybranych działach

Przeciętne wynagrodzenie osób znających język angielski w stopniu bardzo dobrym było o 2 300 PLN wyższe od zarobków osób nie znających tego języka.


Wynagrodzenia na różnych szczeblach zatrudnienia

Wynagrodzenia we wszystkich działach rosły wraz z miejscem w hierarchii organizacji. Najwyższe płace otrzymywali dyrektorzy i członkowie zarządów. Najwięcej – bo aż 16 000 PLN brutto zarabiali szefowie działów personalnych, a o 1 000 PLN mniej zarządzający w działach IT. Stanowiska dyrektorskie najniżej były opłacane w działach sprzedaży oraz jakości (po 11 000 PLN). Wynagrodzenia kierowników, w zależności od działu, mieściły się w przedziale od 4 400 PLN (obsługa klienta) do 9 000 PLN (IT). Na stanowiskach szeregowych wynagrodzenia w omawianych działach były od prawie czterech do ponad sześciu razy niższe od płac na najwyższym szczeblu.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Wynagrodzenia na szczeblach zatrudnienia wybranych działach (mediana w PLN)

Najwyższe płace otrzymywali dyrektorzy i członkowie zarządów. Na stanowiskach szeregowych wynagrodzenia w omawianych działach były od prawie czterech do ponad sześciu razy niższe od płac na najwyższym szczeblu.


Wynagrodzenia w firmach o różniej wielkości

Wynagrodzenia w omawianych działach były wyższe w dużych firmach. Zarobki osób pracujących w największych przedsiębiorstwach (1 000 i więcej pracowników) były większe nawet o ponad 2 razy (w działach marketingu) od zarobków osób zatrudnionych w mikro przedsiębiorstwach. Najmniejsze różnice w zależności od wielkości firmy zaobserwowano w działach obsługi klienta, badań i rozwoju oraz personalnych, gdzie płace były 1,5 razy wyższe w firmach największych. Szczegółowe dane przedstawione zostały w tabeli 2.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Wynagrodzenia w wybranych działach w firmach o różniej wielkości (w PLN)

Wynagrodzenia w omawianych działach były wyższe w dużych firmach. Najmniejsze różnice w zależności od wielkości firmy zaobserwowano w działach obsługi klienta, badań i rozwoju oraz personalnych, gdzie płace były 1,5 razy wyższe w firmach największych.


Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .
Przeczytaj także: Zarobki księgowych 2012 Zarobki księgowych 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: