eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Najniższa krajowa 2014

Najniższa krajowa 2014

2013-11-09 00:15

Najniższa krajowa 2014

Pieniądze © maciejr23 - Fotolia.com

Najniższa krajowa płaca w roku 2014 wzrośnie względem roku 2013 o 80 złotych i wyniesie 1680 zł. Wprawdzie niektóre środowiska - zarówno ekonomiści, jak przedsiębiorcy - postulują terytorialne zróżnicowanie najniższej pensji, jednak w 2014 roku najniższa krajowa nadal będzie minimalną pensją krajową, czyli będzie jednakowa w całej Polsce.
Zarówno płace jak koszty życia są w Polsce dość mocno zróżnicowane terytorialnie. Na większe zarobki można liczyć w dużych miastach, ale w dużych ośrodkach wyższe są również koszty życia. Część przedsiębiorców z uboższych rejonów kraju skarży się, że krajowa pensja minimalna jest ustalana raczej według możliwości firm dużych, działających w miastach, bez uwzględnienia możliwości finansowych małych przedsiębiorstw działających w biedniejszych rejonach Polski. Dodatkowo, według części ekonomistów, wysoka pensja minimalna wymusza przechodzenie mniejszych firm do szarej strefy, więc zróżnicowanie terytorialne minimalnego wynagrodzenia mogłoby w efekcie zasięg szarej strefy ograniczyć. Wydaje się więc, że różnicowanie minimalnego wynagrodzenia przyniosło by wyłącznie korzyści. To nie jest jednak prawda.

Minimalne wynagrodzenie to nie tylko pensja za pracę, bowiem z kwotą minimalnej pensji powiązane są również inne wskaźniki - wysokości niektórych odszkodowań, opłat, składek ZUS, odpraw. Przyjęcie minimalnego wynagrodzenia różnicowanego terytorialnie znacznie by skomplikowało kwestię obliczania tych wskaźników. Dodatkowo, samo określanie zasięgu obszarów dla których określano by minimalne, lokalne wynagrodzenie byłoby sprawą sporną, bowiem za sprawą włączenia dowolnej gminy czy miasta do obszaru o niższej pensji minimalnej mogłoby dojść do obniżek wynagrodzeń.

Pomysły zwolenników zróżnicowania pensji minimalnej nie znalazły uznania ustawodawców i pensja minimalna nadal jest ustalana na poziomie całego kraju, tak więc najniższa krajowa 2014 zgodnie z nazwą będzie nadal minimalną pensją krajową, obowiązującą w całej Polsce.

Zgodnie z rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. (Dz. U. 2013, poz. 1074), wchodzącym wżycie 1 stycznia 2014 roku, kwota ta wyniesie 1.680 złotych, o 80 złotych więcej niż w oku 2013.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • macka3 / 2013-11-24 18:10:31

    W tym kraju nigdy nie będzie lepiej,to co jest ,to co ma być to istny kabaret.Niech sami z rządu robiom za taki chłam to wtedy zobaczą jak smakuje życie w tym popieprzonym kraju odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Najniższa krajowa 2014

    Mahi / 2013-12-20 09:32:45

    Ahoj, ahoj a hejże ho , jak nam rośnie krajowa że ho, ho ....
    za 10lat osiągnie pułap tego co dziś powinno być podstawą. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.