eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Zwolnienie dyscyplinarne: jak się bronić?

Zwolnienie dyscyplinarne: jak się bronić?

2013-10-28 10:08

Zwolnienie dyscyplinarne: jak się bronić?

Rzadko zdarza się, że zwolnienie dyscyplinarne następuje nieoczekiwanie © Syda Productions - Fotolia.com

Rzadko zdarza się, że zwolnienie dyscyplinarne następuje nieoczekiwanie. Umówmy się - jest kilka znaków ostrzegawczych, że Twoja posada jest w niebezpieczeństwie, a pracodawca nie jest z Ciebie zadowolony. Możesz je zignorować i zostać zwolnionym lub spróbować ratować swoje miejsce pracy bądź przynajmniej zabezpieczyć możliwość uzyskania odprawy.

Przeczytaj także: Zwolnienie dyscyplinarne - w jakim terminie?

  1. Rozpoznaj „czerwone flagi” dawane Ci przez pracodawcę, które oznaczają początek kłopotów. Jeśli miałeś jedno lub więcej spotkań z przełożonym, na których byłeś ostrzegany z powodu złej pracy, słabego wyniku, otrzymałeś pisemne ostrzeżenie lub zawieszono Cię, jesteś na dobrej drodze do dyscyplinarnego zwolnienia. W większości przypadków wykroczeń, pracodawcy muszą udowodnić przed sądem, że byłeś ostrzegany i dano Ci szansę na poprawę, zanim Cię zwolnili. Spotkania, listy i zawieszenia są sposobami na dowiedzenie, że wiedziałeś, iż Twoja praca jest oceniania negatywnie. W gruncie rzeczy, Twój pracodawca „przygotowuje się” do zwolnienia dyscyplinarnego.
  2. Zrozum oczekiwania swojego pracodawcy. Jeśli jesteś na okresie próbnym, upewnij się, czego się od Ciebie wymaga. Poproś o dodatkowe przygotowanie czy szkolenie, jeśli ich potrzebujesz, lub jakąkolwiek inną pomoc, która pomoże Ci osiągnąć sukces. Jeśli dostrzegasz jakieś nierealne wymagania, powiedz o nich
  3. Odpowiadaj pisemnie na wszystkie krytyczne uwagi co do Twoich wyników i pracy. Pracownicy często milczą, gdy są krytykowani. Cisza utożsamiana jest z akceptacją i zgodą na argumenty strony krytykującej. Jeśli jest rozsądne wytłumaczenie Twoich słabych osiągnięć, np. brak przygotowania lub narzędzi, aby podołać obowiązkom, powiedz o tym. Jeśli jesteś niesprawiedliwie krytykowany, mów o tym grzecznie i z szacunkiem, aby uniknąć zwolnienia za niesubordynację. Nie czekaj z rozmową, aż Cię zwolnią. Wtedy będzie już za późno. Poproś, aby wszystkie Twoje odpowiedzi były w jednej teczce z listami ostrzegawczymi.
  4. Stwórz swoją własną „teczkę z dowodami”. Pracodawca zbiera dowody, które wykorzysta, aby zwolnić Cię dyscyplinarnie. Zbieraj kopie wszystkich listów ostrzegawczych lub pisemnej krytyki Twoich wyników i swoje odpowiedzi na nie. Jeśli nie możesz na nie odpowiedzieć, notuj sytuacje, w których krytyka się wzmagała, i jak na nią odpowiadałeś. Pamiętaj, pamięć może Cię z czasem zawieść, więc dokumentuj takie zdarzenia na bieżąco.
  5. Nie pozwól uśpić Twojej czujności. Seria małych incydentów, nawet pojawiających się sporadycznie na przestrzeni lat, może nagromadzić się jako dowód. Jeśli szybko i odpowiednio odpowiesz na każde zdarzenie, pokażesz się w dobrym świetle i podważysz racje swojego pracodawcy, jeśli będzie chciał Cię zwolnić za kilka niefortunnych sytuacji.
  6. Zasięgnij porady prawnej. Kiedy zorientujesz się, że Twoja praca jest w niebezpieczeństwie, możesz skorzystać z porady prawnej, aby upewnić się, że właściwie reagujesz na próby pozbycia się Ciebie i ratowania swojej posady oraz ewentualnej odprawy. Wskazówki prawnika doświadczonego i wykwalifikowanego w Prawie Pracy są nieocenione, byś upewnił się, że unikasz błędów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: