eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Negocjacje płacowe: jak je prowadzić?

Negocjacje płacowe: jak je prowadzić?

2013-10-23 00:15

Negocjacje płacowe: jak je prowadzić?

Jak mądrze wynegocjować satysfakcjonującą płacę? © Odua Images - Fotolia.com

W przypadku każdych negocjacji płacowych, gra zaczyna się, gdy pada pierwsza oferta. Jeżeli nie chcesz zgodzić się na proponowane warunki czy rezygnować bez podjęcia walki, musisz wiedzieć, jak mądrze wynegocjować satysfakcjonującą płacę.

Przeczytaj także: Skuteczne negocjowanie wynagrodzenia

Istnieje dużo rad dotyczących właściwego sposobu negocjacji, niestety, większość z nich tak naprawdę nie jest przydatna. Niektórzy radzą, by proponować stawkę o 20 procent większą od tej, którą chcemy otrzymać. Inni uważają, że należy dodać 10 procent do otrzymanej oferty, ponieważ pracodawcy podczas takich rozmów stosują tzw. technikę „niskiej piłki”. Metody te mogą się sprawdzić kilka razy, jednak mają istotne wady. Nie tylko powodują, że kandydat przedstawia swoje docelowe wynagrodzenie, a ponadto może być ono niższe od tego, jakiego potrzebuje lub pożąda.

Eksperci Monsterpolska.pl radzą, jak wzmocnić swoją kontrofertę i skutecznie wynegocjować satysfakcjonujące wynagrodzenie.

1. Przygotuj się

Przed rozpoczęciem negocjacji poświęć trochę czasu na sprawdzenie standardowego poziomu płac na stanowisku, o które się ubiegasz. Ustal, jaki jest rozsądny przedział wynagrodzenia, podstawowy pakiet świadczeń oraz dodatki pozapłacowe (np. opcje akcyjne, premie roczne oraz premie motywacyjne). Dzięki temu będziesz wiedzieć, która z zaproponowanych płac mieści się w satysfakcjonującym Cię przedziale.

Następnie, na podstawie posiadanych danych, ustal jakie wynagrodzenie ci odpowiada. Powinieneś umieć udowodnić, że jest ono adekwatne do branży oraz do Twoich kwalifikacji, doświadczenia, jak i otrzymanych referencji.

Upewnij się, że wymarzone wynagrodzenie odzwierciedla Twoje rzeczywiste potrzeby. Prawdopodobnie możesz mieć problemy ze zmianą warunków po zakończeniu negocjacji, zatem musisz dokładnie poznać swoje oczekiwania przed rozmowami o płacy. To, co ustalisz, jest Twoją kontrofertą.

fot. Odua Images - Fotolia.com

Jak mądrze wynegocjować satysfakcjonującą płacę?

Przed rozpoczęciem negocjacji poświęć trochę czasu na sprawdzenie standardowego poziomu płac na stanowisku, o które się ubiegasz. Ustal, jaki jest rozsądny przedział wynagrodzenia, podstawowy pakiet świadczeń oraz dodatki pozapłacowe.


2. Bądź stanowczy

Większość negocjujących popełnia błąd podając docelową sumę wynagrodzenia już w pierwszej kontrofercie, po czym są zmuszeni do wycofania się, ponieważ nie są w stanie jej uzasadnić, bądź spotykają się z nieprzychylną reakcją. Tego niebezpieczeństwa można uniknąć poprzez wybór rozsądnej i adekwatnej kontroferty w oparciu o dane, które udało Ci się zebrać, i pozostać przy niej, dopóki druga strona nie poda przekonujących argumentów przemawiających za zmianą Twojego stanowiska.

Poprzez „przekonujące” należy rozumieć takie argumenty, które są poparte dodatkowymi informacjami, uzasadniającymi punkt widzenia. Pracodawca może stwierdzić: ,,Wiem, że niektórzy z naszych konkurentów mogą zaproponować wyższe wynagrodzenie. Jednak są to dużo większe firmy, które wymagać będą dłuższego czasu pracy dla poważniejszych klientów. My proponujemy pensję obejmującą rozsądny tryb pracy oraz realnym wpływ na działanie firmy”. Natomiast przykładem nieprzekonującego argumentu, który może paść, jest: ,,Twoje oczekiwania są zbyt wysokie. Nie możemy im sprostać”.

3. Bądź mądry

Podczas rozmowy miej na uwadze jedną rzecz – Twoim celem w negocjacji jest osiągnięcie porozumienia, które będzie Cię satysfakcjonowało, a nie wygranie bitwy z pracodawcą. Jeśli Twoja kontroferta nie przybliża Cię do wypracowania porozumienia, nie staraj się bronić jej za wszelką cenę.

Zamiast tego, zastanów się, czy istnieją inne wyjścia, które odpowiadałyby Twoim potrzebom, a ponadto znajdują odzwierciedlenie w faktach, i użyj ich jako nowej oferty. Spożytkuj energię na znajdowanie rozwiązań, nie na prowadzenie walki.

Dobra negocjacja polega na wymianie pomysłów, możliwych rozwiązań i informacji. Oferty i kontroferty są typowymi krokami na drodze ku osiągnięciu porozumienia. Gdy przedstawiasz swoją kontrofertę, rób to wyłącznie w oparciu o wcześniejsze rzetelne przygotowania i przemyślenia. Jeśli zastosujesz się do tych porad, możesz liczyć na większą efektywność oraz komfort podczas rozmowy, a także na wynegocjowanie wymarzonego wynagrodzenia.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: